A Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Klasszikus Magyar Irodalomtörténeti és Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszéke „Ha ez itt a vég, hát az nagyon derék” vagy „It's the end of the world as we know it” címmel 2024. május 31–június 1-én konferenciát rendezett, amelyen Draskóczy Eszter, a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának munkatársa, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport társult kutatója Kalandozások az életen túl. (Gondolatok Guido Morselli: Dissipatio H. G. – Az emberi faj eltűnése és Giorgio Manganelli: Feljegyzéseim a pokolból című kisregényeiről) című előadásával vett részt.
Helyszín: PTE BTK Kari Tanácsterem (7624 Pécs, Ifjúság útja 6.)
A konferencia programja letölthető.
2024. május 23‒25-én tizenötödik alkalommal rendezték meg a Magyar Ókortudományi Konferenciát, Ókor – akkor, egykor és ma címmel. A rendezvényre ezúttal a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kar Klasszika-Filológia Tanszéke, a Magyar Ókortudományi Társaság és az Esztergomi Prímási Levéltár közös szervezésében került sor Esztergomban. A konferencián Molnár Annamária, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport tudományos munkatársa 16. századi magyar politikai viszonyok egy ferrarai szemével – Celio Calcagnini De concordiája címmel tartott előadást május 25-én.
A konferencia programja, valamint az előadások absztraktjai letölthetők.
A Corki Egyetem és az Írországi Dantisztikai Kutatatóközpont 2024. május 20-án Envisioning the Afterlife: Dante and the Irish Visionary Tradition [Felidézni a túlvilágot: Dante és az ír vizionárius hagyomány] címmel rendez konferenciát, amelyen meghívott előadóként részt vesz Draskóczy Eszter, a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának munkatársa, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport társult kutatója.
Draskóczy Eszter, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport társult kutatója, a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának munkatársa 2024. május 7-én az Università di Padova Nyelvi és Irodalmi Tanszékének meghívott előadójaként Pellegrinaggi di cavalieri ungheresi al Purgatorio di San Patrizio [Magyar lovagok Szent Patrik Purgatóriumában] címmel tartott elődást.
Papp Ingrid, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport társult kutatója, a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának munkatársa 2024. április 24-én 15:00 órától Turócszentmártonban a Kniha: quo vadis knižná kultúra [Könyv: Hová tart a könyvkultúra] című konferencián Databáza novovekých uhorských pohrebných kázní [A kora újkori magyarországi halotti beszédek adatbázisa] címmel tart előadást.
A konferencia programja letölthető.
A Magyar Levéltárosok Egyesülete Forráskiadási Szekciója 2024. március 21-én továbbképzést rendezett Forráskiadás a digitális térben címmel. A szakmai nap keretében az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport vezetője, Szilágyi Emőke Rita Nicolaus Olahus: Epistulae. Egy born digital kiadás tanulságai címmel tartott előadást.
2024. március 21‒23-án Chicagóban hetvenedik alkalommal rendezték meg az Amerikai Reneszánsz Társaság (RSA) éves találkozóját, a The Annual Meeting of the Renaissance Society of America konferenciát. Draskóczy Eszter, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport társult kutatója március 23-án a Depicting Dante’s Commedia: Image, Text, and Exegesis [Dante Komédiájának ábrázolása: kép, szöveg és exegézis] című szekcióban a Codex Italicus 1 képi ábrázolásainak jellegzetességeiről tartott előadást The Dynamics of the Text–Image Interactions in a 14th-century Italian Manuscript: The Miniatures of the Codex Italicus 1 [Kép és szöveg kapcsolata egy 14. századi kéziratban. A Codex Italicus 1 jelzetű kódex miniatúrái] címmel.
Az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport és a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya 2024. március 12-én 16:00 órakor tartja új műhelysorozata, a Textológiai-filológiai műhely második, tavaszi alkalmát.
A sorozat második eseményén Hegedüs Béla tart előadást 80 karakter és a valóság: A Kalmár kritikai kiadás nehézségei címmel, amelyben a polihisztor Kalmár György (1726–?) hosszú hexameteres költeményeinek, mindenekelőtt a Valóságos magyar ABC és az ahhoz tartozó Post Scriptum– Utólírás kritikai kiadásainak sajátosságait mutatja be. Ezek a művek hosszú ideig olvasatlanul maradtak. Ennek hátterében többek között az áll, hogy a szerző a magyar nyelv leírásához nyolcvan különböző karaktert tartott szükségesnek, amelyek igencsak megnehezítik a szövegek olvasását.
A meghívó letölthető.
1. oldal / 3