A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Olasz Nyelvi és Irodalmi Tanszékének szervezésében, a Budapesti Olasz Kultúrintézet támogatásával 2024. november 7–9-én Szegeden rendezték meg a „La sfida alla parola” című nemzetközi konferenciát Francesco Petrarca halálának 650. évfordulója alkalmából, amelyen az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport tagjai közül Draskóczy Eszter és Molnár Annamária előadóként vett részt.
A konferencia programja és az előadások összefoglalói letölthetők.
Az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport és a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya 2024. november 5-én 15:00 órakor a Kiss József-díj átadóünnepségének keretében tartja műhelysorozata, a Textológiai-filológiai műhely harmadik, őszi alkalmát. A program első felében az elmúlt tizenegy év díjazottjai kerekasztal-beszélgetést folytatnak a díj munkásságukban betöltött helyéről és folyamatban levő projektjeik filológiai kihívásairól, módszertani kérdéseiről. 16:00 órától, a díj átadása után a 2024-ben díjazottak, Kovács Zsuzsa, Orbán Áron és Szabó Ádám A kiadás története és felhasználási lehetőségei címmel tartanak előadást.
A meghívó letölthető.
A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán működő ANIMALIA Kutatóközpont 2024. október 11–12-én Szegeden rendezte meg éves szimpóziumát Állatszimbolika – vizuális és verbális interakciók az európai kultúrtörténetben címmel.
A Szegedi Akadémiai Bizottság Székházában tartott konferencián Molnár Annamária, a BTK Irodalomtudományi Intézet tudományos munkatársa, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport tagja Egy paradox bolhadicséret margójára – Celio Calcagnini Pullicis encomionja című előadásával vett részt.
A konferencia programja és az előadások összefoglalói letölthetők.
A Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület és a Magyar Nemzeti Múzeum Vay Ádám Muzeális Gyűjteménye 2024. október 3–5-én Család(i)történetek: Valóságábrázolás és/vagy mítoszteremtés a családi és egyéni identitás megformálásában címmel konferenciát rendezett Vaján, amelyen Draskóczy Eszter, a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának munkatársa, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport társult kutatója Családi találkozások a túlvilágon címmel tartott előadást.
A Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Klasszikus Magyar Irodalomtörténeti és Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszéke „Ha ez itt a vég, hát az nagyon derék” vagy „It's the end of the world as we know it” címmel 2024. május 31–június 1-én konferenciát rendezett, amelyen Draskóczy Eszter, a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának munkatársa, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport társult kutatója Kalandozások az életen túl. (Gondolatok Guido Morselli: Dissipatio H. G. – Az emberi faj eltűnése és Giorgio Manganelli: Feljegyzéseim a pokolból című kisregényeiről) című előadásával vett részt.
Helyszín: PTE BTK Kari Tanácsterem (7624 Pécs, Ifjúság útja 6.)
A konferencia programja letölthető.
2024. május 23‒25-én tizenötödik alkalommal rendezték meg a Magyar Ókortudományi Konferenciát, Ókor – akkor, egykor és ma címmel. A rendezvényre ezúttal a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kar Klasszika-Filológia Tanszéke, a Magyar Ókortudományi Társaság és az Esztergomi Prímási Levéltár közös szervezésében került sor Esztergomban. A konferencián Molnár Annamária, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport tudományos munkatársa 16. századi magyar politikai viszonyok egy ferrarai szemével – Celio Calcagnini De concordiája címmel tartott előadást május 25-én.
A konferencia programja, valamint az előadások absztraktjai letölthetők.
A Corki Egyetem és az Írországi Dantisztikai Kutatatóközpont 2024. május 20-án Envisioning the Afterlife: Dante and the Irish Visionary Tradition [Felidézni a túlvilágot: Dante és az ír vizionárius hagyomány] címmel rendez konferenciát, amelyen meghívott előadóként részt vesz Draskóczy Eszter, a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának munkatársa, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport társult kutatója.
Draskóczy Eszter, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport társult kutatója, a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának munkatársa 2024. május 7-én az Università di Padova Nyelvi és Irodalmi Tanszékének meghívott előadójaként Pellegrinaggi di cavalieri ungheresi al Purgatorio di San Patrizio [Magyar lovagok Szent Patrik Purgatóriumában] címmel tartott elődást.
1. oldal / 3