A BTK Irodalomtudományi Intézet Irodalomelméleti osztálya és a Literatura folyóirat harmadik alkalommal, 2025. február 11-én adta át a Kálmán C. György (1954–2021) emlékére 2022-ben alapított irodalomkritikusi díjat az elismerés 2024. évi nyertesének. A díjat ezúttal Codău Annamária kritikus, a Látó szépirodalmi folyóirat szerkesztője érdemelte ki.
A Kálmán C. György irodalomkritikus-díj célja, hogy felhívja a figyelmet a sokoldalú, tájékozott, invenciózus, egyéni hanggal és karakteres véleménnyel rendelkező fiatal magyar irodalomkritikusokra, akik munkájuk magas színvonalával már figyelmet keltettek.
A díjat, amely a névadó személyiségére emlékeztető egyedi tárgy, családja és volt kollégái adták át az Irodalomtudományi Intézet I. emeleti tanácstermében, ahol Kappanyos András és Z. Varga Zoltán bevezetője után Szolláth Dávid mondott laudációt.
A kínai Hangzhou Egyetem Nemzetközi Tudományok Intézete 2024. november 11-én Country and Region Studies: Perspectives from Literature and Culture [Ország- és régiókutatások: Az irodalom és a kultúra perspektívái] címmel rendezett nemzetközi konferenciát.
A rendezvényen a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársai közül Magdalena Garbacik-Balakowicz, Hajdu Péter, Hites Sándor és Szolláth Dávid vett részt, előadásaik a regionalizmus és a világirodalom-kutatás összefüggéseit, valamint Közép-Európa mint kulturális régió sajátosságait tárgyalták.
A konferencia programja és az előadások összefoglalói letölthetők.
A Freie Universität Berlin Excellence 2020 "Temporal Communities" kutatási programjának "Building Digital Communities" csoportja 2024. november 19–20-án Linked Open Data and Literary Studies [Összekapcsolt nyílt adatok az irodalomtudományban] címmel rendezett konferenciát, amelyen Dobás Kata és Szemes Botond Wikidata and World Literature: Literary 'Memory' of the Visegrad Countries [Wikidata és világirodalom: a visegrádi régió irodalmi emlékezete] címmel tartott előadást.
A nemzetközi konferencia tudományos kutatók, könyvtárosok és más, irodalomtudományokkal foglalkozó szakemberek számára biztosított lehetőséget az új technológiák módszertani kérdéseivel és gyakorlati hasznosításával kapcsolatos tapasztalataik, eredményeik megosztására a digitális közösségek építése jegyében.
A konferencia programja az egyetem honlapján elérhető.
A BTK Irodalomtudományi Intézet Irodalomelméleti osztálya 2024. december 10–11-én rendezte meg 8. narratológiai konferenciáját Tárgy-orientált narratológia [Object-Oriented Narratology] címmel.
A nemzetközi konferenca előadásai a „tárgyak” szerepének vizsgálatával térképezték fel az elbeszélések sokszínű és összetett világát: a kétnapos tanácskozás során elméleti szempontból, illetve műelemzésekre alapuló esettanulmányokban foglalkoztak a történetekben szereplő tárgyak jelentését előtérbe állító elbeszéléselméleti megközelítésekkel.
A konferencia programja és ismertetése letölthető.
A Magyar Történelmi Társulat Vekerdi László Szakosztálya rendezvényén 2024. december 5-én Csányi Vilmos Teremtő képzelet. A kreativitás evolúciója című könyvéről beszélgetett a szerzővel Veres András, a BTK Irodalomtudományi Intézet emeritus professzora, az MTT Vekerdi Szakosztály elnöke.
Csányi Vilmos a legfrissebb kutatási eredményeket is felhasználva azt vizsgálja könyvében, hogy hogyan alakult ki az emberi képzelet és kreativitás, és mi volt ezek a szerepe az ősi közösségek életében, valamint a kultúrák kialakulásában. Sokrétű és izgalmas szemlélettel reflektál jelenkorunk számos társadalmi-gazdasági problémájára is. A Teremtő képzeletben az etológus és gondolkodó arra keres válaszokat, hogy mi tett bennünket emberré a történelem hajnalán, és mi tesz azzá ma.
A meghívó letölthető.
Helyszín: Vízivárosi Közösségi Tér,
Budapest, II. kerület, Margit körút 62.
A Mészöly Miklós-díj kitüntetettjeit bemutató sorozatban portréfilm készült Szolláth Dávidról, aki a díjat 2021-ben nyerte el.
Szolláth Dávid, a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársa, a Jelenkor Kiadó Mészöly-életműkiadásának sorozatszerkesztője a Mészöly-centenárium évében, a XVIII. Mészöly Miklós Emléknapon vette át a díjat Mészöly Miklós című monográfiájáért, amely alapos elemzést nyújt az író műveiről és irányváltó pályaszakaszairól, körültekintően vizsgálja történeti és világirodalmi kontextushoz való kapcsolódásukat, és a mészölyi hagyománynak a kortárs magyar irodalmi folyamatokra, szerzőkre gyakorolt hatását is igazolja.
A portréfilm a szekszárdi Illyés Gyula könyvtár YouTube-csatornáján látható.
A Journal of Computational Literary Studies folyóirat és a CLS INFRA 2024. június 13–14-én Bécsben rendezte meg 3rd Annual Conference of Computational Literary Studies címmmel a számítógépes irodalomtudományok éves nemzetközi konfernciáját, amelyen június 14-én Szemes Botond, a BTK Irodalomtudományi Intézet Irodalomelméleti osztályának munkatársa Nagy Mihállyal közösen a Repetition and Innovation in Dramatic Texts. An Attempt to Measure the Degree of Novelty in Character’s Speech [Ismétlés és újítás drámai szövegekben. Kísérlet az újszerűség szintjének mérésére a szereplők beszédében] című előadással vett részt.
Az előadásban ismertetett módszer nagy nyelvi modellek segítségével hasonlítja össze drámai szereplők megszólalásait, és határozza meg, hogy azok a korábban kialakult diskurzus megerősítéséhez, vagy inkább attól eltérő, új tartalom kidolgozásához járulnak-e hozzá.
A konferencia programja a folyóirat honlapján elérhető.
Az előadások összefoglalói letölthetők.
1. oldal / 11