A BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársai 2025. május 20-án köszöntötték 80. születésnapja alkalmából Veres András irodalomtörténészt, az intézet emeritus professzorát, az Irodalomelméleti osztály volt vezetőjét.
Sok boldog születésnapot kívánunk, és sikereket az alkotómunkában, gazdag kutatói életműve további gyarapításában.
Az Irodalomtudományi Intézet I. emeleti tanácstermében rendezett ünnepi találkozón Z. Varga Zoltán osztályvezető bevezetője után Szolláth Dávid mondott köszöntő beszédet.
A József Attila Társaság, amelynek Veres András 2003 óta társelnöke, május 12-én tartotta születésnapi rendezvényét, ahol Tverdota György köszöntötte az ünnepeltet.
A Pécsi Tudományegyetem Irodalomtudományi Doktori Iskolája 2025. május 22–23-án angol nyelvű nemzetközi konferenciát rendez Discourses on Intimacy and Indiscretion in Modern and Contemporary Literature – Autofiction, Biofiction, Roman-à-clef and Beyond [Az intimitás és indiszkréció diskurzusai a modern és kortárs irodalomban: Autofikció, biofikció, kulcsregény] címmel az élettörténeti elbeszélések új, provokatív megjelenéseiről, az autofikció és biofikció műfajairól.
A konferencián a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársai közül Major Ágnes, Szolláth Dávid, Visy Beatrix, Virágh András és Z. Varga Zoltán tart előadást.
A konferencia programja letölthető.
Helyszín:
Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar, E/527. terem
(7624 Pécs, Ifjúság útja 6., )
A BTK Irodalomtudományi Intézetben 2025. június 3-án 11:00 órakor a Magyar nyelvmodellek az MI korában címmel tart előadást Ligeti-Nagy Noémi, a a HUN-REN Nyelvtudományi kutatóközpontban működő Nyelvtechnológiai kutatócsoport vezetője.
A csoport működését és a kutatások eredményeit bemutató előadás ismerteti a mesterségesintelligencia-kutatások helyét és szerepét is a bölcsészettudományok és általában a nyelvvel foglalkozó kutatások területén.
Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, I. emeleti tanácsterem
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 2025. február 25-én, életének 85. évében meghalt Kecskés András irodalomtörténész, az MTA Irodalomtudományi Intézet volt munkatársa, a Verstani Munkabizottság egykori tagja, a magyar verstan és a verselméleti gondolkodás történetének kutatója.
Családtagjai, volt kollégái, tanítványai, tisztelői 2025. március 11-én búcsúztak tőle az érdi, Ercsi úti temetőben.
Emlékét megőrizzük.
Kecskés András, 1979 óta az irodalomtudomány kandidátusa, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerzett diplomát 1963-ban, majd Pápán és Várpalotán gimnáziumi tanárként dolgozott. 1977 és 2002 között volt az MTA Irodalomtudományi Intézet aktív munkatársa, az Irodalomelméleti Osztály tagjaként készítette el A magyar verselméleti gondolkodás története. A kezdetektől 1898-ig című, 1991-ben megjelent összefoglaló művét. Az 1990-es évek elejétől az ELTE Bölcsészettudományi Karán, a Miskolci Egyetemen és a Károli Gáspár Református Egyetemen is tanított.
A BTK Irodalomtudományi Intézet Irodalomelméleti osztálya és a Literatura folyóirat harmadik alkalommal, 2025. február 11-én adta át a Kálmán C. György (1954–2021) emlékére 2022-ben alapított irodalomkritikusi díjat az elismerés 2024. évi nyertesének. A díjat ezúttal Codău Annamária kritikus, a Látó szépirodalmi folyóirat szerkesztője érdemelte ki.
A Kálmán C. György irodalomkritikus-díj célja, hogy felhívja a figyelmet a sokoldalú, tájékozott, invenciózus, egyéni hanggal és karakteres véleménnyel rendelkező fiatal magyar irodalomkritikusokra, akik munkájuk magas színvonalával már figyelmet keltettek.
A díjat, amely a névadó személyiségére emlékeztető egyedi tárgy, családja és volt kollégái adták át az Irodalomtudományi Intézet I. emeleti tanácstermében, ahol Kappanyos András és Z. Varga Zoltán bevezetője után Szolláth Dávid mondott laudációt.
A kínai Hangzhou Egyetem Nemzetközi Tudományok Intézete 2024. november 11-én Country and Region Studies: Perspectives from Literature and Culture [Ország- és régiókutatások: Az irodalom és a kultúra perspektívái] címmel rendezett nemzetközi konferenciát.
A rendezvényen a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársai közül Magdalena Garbacik-Balakowicz, Hajdu Péter, Hites Sándor és Szolláth Dávid vett részt, előadásaik a regionalizmus és a világirodalom-kutatás összefüggéseit, valamint Közép-Európa mint kulturális régió sajátosságait tárgyalták.
A konferencia programja és az előadások összefoglalói letölthetők.
1. oldal / 12