A Mészöly Miklós-díj kitüntetettjeit bemutató sorozatban portréfilm készült Szolláth Dávidról, aki a díjat 2021-ben nyerte el.
Szolláth Dávid, a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársa, a Jelenkor Kiadó Mészöly-életműkiadásának sorozatszerkesztője a Mészöly-centenárium évében, a XVIII. Mészöly Miklós Emléknapon vette át a díjat Mészöly Miklós című monográfiájáért, amely alapos elemzést nyújt az író műveiről és irányváltó pályaszakaszairól, körültekintően vizsgálja történeti és világirodalmi kontextushoz való kapcsolódásukat, és a mészölyi hagyománynak a kortárs magyar irodalmi folyamatokra, szerzőkre gyakorolt hatását is igazolja.
A portréfilm a szekszárdi Illyés Gyula könyvtár YouTube-csatornáján látható.
A Journal of Computational Literary Studies folyóirat és a CLS INFRA 2024. június 13–14-én Bécsben rendezte meg 3rd Annual Conference of Computational Literary Studies címmmel a számítógépes irodalomtudományok éves nemzetközi konfernciáját, amelyen június 14-én Szemes Botond, a BTK Irodalomtudományi Intézet Irodalomelméleti osztályának munkatársa Nagy Mihállyal közösen a Repetition and Innovation in Dramatic Texts. An Attempt to Measure the Degree of Novelty in Character’s Speech [Ismétlés és újítás drámai szövegekben. Kísérlet az újszerűség szintjének mérésére a szereplők beszédében] című előadással vett részt.
Az előadásban ismertetett módszer nagy nyelvi modellek segítségével hasonlítja össze drámai szereplők megszólalásait, és határozza meg, hogy azok a korábban kialakult diskurzus megerősítéséhez, vagy inkább attól eltérő, új tartalom kidolgozásához járulnak-e hozzá.
A konferencia programja a folyóirat honlapján elérhető.
Az előadások összefoglalói letölthetők.
Mély megrendüléssel fogadtuk a hírt, hogy 2024. június 3-án, életének 77. évében meghalt Horváth Iván irodalomtörténész, szerkesztő, kritikus, az MTA Irodalomtudományi Intézet egykori munkatársa, az MTA doktora, az ELTE Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet emeritus professzora.
Horváth Iván 1971-től 1993-ig dolgozott az Irodalomtudományi Intézetben. Az elsők között ismerte fel és alkalmazta az informatika és az internet lehetőségeit a bölcsészet terén, a kezdetektől meghatározó szerepet töltött be a digitális irodalomtudományi kutatásokban, többek között számos online kritikai kiadás létrehozásában. Tudományszervezői tevékenysége és egyetemi oktatómunkája mellett a nyolcvanas évek reformtankönyv-sorozatának egyik szerkesztőjeként a középiskolai irodalomtanítás megújításához is hozzájárult.
Emlékét megőrizzük.
Az ELTE BTK Régi Magyar Irodalom Tanszéke 2024. június 17-én nyilvános megemlékezésen búcsúzott Horváth Ivántól.
Temetését szűk családi körben tartják.
A BTK Irodalomtudományi Intézet Irodalomelméleti osztálya és az MTA–BTK Lendület Magyar Irodalom Politikai Gazdaságtana Kutatócsoport 2024. június 6–8. között Central/East European Literature as World Literature [Közép/kelet-európai irodalom mint világirodalom] címmel nemzetközi tudományos konferenciát rendezett abból az alkalmából, hogy Hajdu Péter és Z. Varga Zoltán szerkesztésében elkészült a Hungarian Literature as World Literature [Magyar irodalom mint világirodalom] című tanulmánykötet. A várhatóan 2025-ben megjelenő kiadvány a magyar irodalom világirodalmi forgalmazásának, fordításának és recepciójának főbb állomásait, szerzőit és szövegeit, politikai és geopolitikai kontextusait tekinti át a kora újkortól a közelmúltig, kitekintve a színpadi és filmes adaptációkra is.
A konferencia előadásai a világirodalmi cserefolyamatok globális és térségi alakulásának kortárs elméleti reflexióit, a közép/kelet-európai irodalmak sajátos dinamikáját járták körül, külön szekcióban tárgyalva a téma kvantitatív kutatásának lehetőségeit. A konferencia része volt a Bloomsbury kiadó Literatures as World Literature [Irodalmak mint világirodalom] sorozatában megjelent vagy készülő közép-kelet európai irodalmakkal foglalkozó kötetetek szerkesztőinek, valamint a sorozat vezetőinek kerekasztal-beszélgetése.
A konferencia programja és részletes ismertetése letölthető.
A BTK Irodalomtudományi Intézet Modern magyar irodalmi osztálya 2024. május 28-án 10:00 órától az Irodalomelméleti osztállyal közös műhelykonferenciát rendez a készülő magyar irodalomtörténeti kézikönyv egyes fejezeteiről és módszertani kérdéseiről.
Helyszín: BTK Irodalomtudomány Intézet, Klaniczay terem
Az ELTE BTK Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete és a Magyar Irodalomtörténeti Társaság 2024. május 9–10-én Csáth Géza életműve és hatása címmel konferenciát rendezett, amelyen a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársai közül Major Ágnes és Z. Varga Zoltán tartott előadást.
A konferencia keretében adták át a 2024. évi Osvát-díjat és Toldy-díjakat Margócsy István kritikus, irodalomtörténész, Havas Judit muzeológus és Kenyeres Zoltán ny. egyetemi tanár számára.
A Pécsi Tudományegyetem BTK Romológia és Nevelészociológiai, Modern Irodalomtörténeti és Irodalomelméleti, valamint Klasszikus Irodalomtörténeti és Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszéke 2024. május 9–10-én A kritika vakfoltjai // A befogadás perifériái. A mainstream és periferiális jelenségek a kortárs magyar irodalomban és kritkában címmel rendezett konferenciát, amelyen a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársai közül Deczki Sarolta, Káli Anita és Szolláth Dávid tartott előadást.
Kálmán C. György (1954. április 22. – 2021. október 17.) „könyvei és cikkei velünk maradnak, segítenek megidézni őt, nagyszerű meglátásait, könnyed stílusát, páratlan humorát, szeretetreméltó, nyitott személyiségét” – írta nekrológjában Veres András.
A BTK Irodalomtudományi Intézet Irodalomelméleti osztálya és a Literatura folyóirat 2022-ben irodalomkritikusi díjat alapított Kálmán C. György emlékére. A folyóirat 2022/1. számában munkásságát és személyiségét idéző írások olvashatók. A hatvanadik születésnapjára készült kötet letölthető.
Emlékét szeretettel őrizzük.
1. oldal / 11