Erkölcs, etika és morál a magyar régiségben címmel rendezte meg a XVII. Lelkiségtörténeti Konferenciát 2024. április 12–13-án a HUN-REN–PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport, amelyen a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársai közül Bíró Csilla, Hernády Judit és Szádoczki Vera vett részt előadással.
A konferencia a korabeli szövegek erkölcsi-etikai hátterével és beágyazottságával, az egyes felekezetek erkölcsre vonatkozó álláspontjával kapcsolatos kérdésekre keresett választ: mi jellemezte a korszak erkölcsi felfogását, hogyan tükröződött ez a korabeli irodalom műfajaiban és témáiban, hogyan nyilvánult meg a társadalomban és az oktatásban, illetve kik a legfontosabb szerzők és melyek a leglényegesebb irányelvek.
A konferencia programja és az előadások összefoglalói letölthetők.
A Hungarnet Egyesület 2024. április 3–5. között Egerben, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem együttműködésével rendezte meg a 33. NETWORKSHOP konferenciát.
A felsőoktatás, a köznevelés, a kutatás és a közgyűjtemények legnagyobb magyarországi számítógép-hálózati és alkalmazási informatikai szakmai találkozóján a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársai közül Dobás Kata és Tüskés Anna, valamint Fellegi Zsófia, Palkó Gábor és Szemes Botond vett részt a digitális szövegfeldolgozás egyes módszertani kérdéseit és gyakorlati tapasztalatait összefoglaló előadással.
A konferencia programja letölthető.
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet digitális irodalomtudományi mesterkurzusán 2024. február 27-én Palkó Gábor tartott előadást A mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetőségeiről a digitális bölcsészetben: néhány jó (és kevésbé jó) gyakorlat a digitális filológia praxisából címmel.
A Digitális módszerek az irodalomtudomány támogatására című sorozat a korszerű digitális módszerek alkalmazási lehetőségeiről tájékoztatja a szakmai közönséget és az érdeklődők szélesebb körét.
A Szegedi Akadémiai Bizottság Nyelv-és Irodalmi Szakbizottsága 2023. november 21-én A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából Változás és tudomány címmel rendezett konferenciát Szegeden. Az idei tudományünnepen a globális gazdasági, politikai folyamatok, a mesterséges intelligencia hatásait elemző kérdéskörök kerültek előtérbe.
A konferencia arra kívánta felhívni a figyelmet, hogy a tudományban tevékenykedve elengedhetetlenül fontos az értékőrzés és a hatékony reagálás a változásokra. A rendezvényen az MTA-BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport tagja, Molnár Annamária Kortalan kritikai kiadások – Pillanatképek a DigiPhil projektből címmel tartott előadást.
A konferencia programja letölthető.
A mai irodalomtudományban egyre nagyobb szerep jut az informatikának. A korszerű módszerek és a digitális filológia radikálisan változtatta meg a sajtó alá rendezések és kritikai kiadások munkafolyamatát. A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Kattanj a tudományra című tudományos ismeretterjesztő sorozatának riportfilmje betekintést nyújt a BTK Irodalomtudományi Intézet kutatásaiba.
2023. július 10–14. között Grazban rendezett nemzetközi konferenciát a Digitális Bölcsészeti Szervezetek Szövetsége (Alliance of Digital Humanities Organizations), amelyen a BTK Irodalomtudományi Intézet DigiPhil projektjének két munkatársa, Fellegi Zsófia és Palkó Gábor mutatta be a Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium tevékenységét és szakmai eredményeit, többek között az intézet, az ELTE, a Miskolci Egyetem és a Magyar Nemzeti Levéltár együttműködésében készült digitális kritikai kiadásokat és szemantikus adatbázisokat.
Az esemény programja és az előadások összefoglalói a konferencia honlapján elérhetők.
2023. június 12–15. között a dél-afrikai Stellenboschban rendezték meg az Open Repositories 2023 [Nyílt repozitóriumok 2023] című nemzetközi konferenciát, amelyen a BTK Irodalomtudományi Intézetet (és egyúttal Magyarországot) két kutató, Fellegi Zsófia és Palkó Gábor képviselte.
Publishing Digital Text Editions on the Semantic Web [Digitális szövegkiadások közzététele a szemantikus weben] című előadásukban a DigiPhil projektjeit és a Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium munkáját mutatták be. Az eseményről videós bejelentkezés is készült az Asztal-hegy lábától.
1. oldal / 3