A Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium (DH-LAB) a kézírásfelismerő modellek fejlesztéséért, azon belül Arany János hivatali iratainak MI alapú feldolgozásáért 2024-ben elnyerte a Kulturális és Innovációs Minisztérium Társadalmi Innovációs Díját. A díjnyertes fejlesztésben a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet munkatársai közül Palkó Gábor, Fellegi Zsófia és Bobák Barbara vett részt.
Az elismerés olyan új ötlet kifejlesztéséért és megvalósításáért adományozható, amely társadalmi szükséglet kielégítésére irányul, közösségi kapcsolatokat erősít, vagy együttműködést alakít ki, ezáltal megoldást nyújthat a társadalmi folyamatokat befolyásoló problémákra, és végső célként javíthatja egy térség vagy közösség jólétét, illetve nemzetközi szinten is adaptálható megoldást mutat be.
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet digitális irodalomtudományi mesterkurzusán 2024. november 26-én 11:00 órától Fellegi Zsófia, a DigiPhil csoport munkatársa tart előadást Kutatási adatok az irodalomtudományban: az ARP adatrepozitórium címmel.
Az előadás a kutatási adatok kezelésének módjairól szólva betekintést nyújt a HUN-REN Adatrepozitórium Platform (ARP) kínálta lehetőségekbe, érinti a bölcsészet- és irodalomtudomány területén használatos nemzetközi metaadatszabványokat, a kutatási adatkezelési terv készítésének folyamatát, valamint kitér a BTK Irodalomtudományi Intézet ilyen jellegű tevékenységére is.
Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, I. emeleti tanácsterem
A meghívó letölthető.
A Digitális módszerek az irodalomtudomány támogatására című sorozat a korszerű digitális módszerek alkalmazási lehetőségeiről tájékoztatja a szakmai közönséget és az érdeklődők szélesebb körét.
Erkölcs, etika és morál a magyar régiségben címmel rendezte meg a XVII. Lelkiségtörténeti Konferenciát 2024. április 12–13-án a HUN-REN–PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport, amelyen a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársai közül Bíró Csilla, Hernády Judit és Szádoczki Vera vett részt előadással.
A konferencia a korabeli szövegek erkölcsi-etikai hátterével és beágyazottságával, az egyes felekezetek erkölcsre vonatkozó álláspontjával kapcsolatos kérdésekre keresett választ: mi jellemezte a korszak erkölcsi felfogását, hogyan tükröződött ez a korabeli irodalom műfajaiban és témáiban, hogyan nyilvánult meg a társadalomban és az oktatásban, illetve kik a legfontosabb szerzők és melyek a leglényegesebb irányelvek.
A konferencia programja és az előadások összefoglalói letölthetők.
A Hungarnet Egyesület 2024. április 3–5. között Egerben, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem együttműködésével rendezte meg a 33. NETWORKSHOP konferenciát.
A felsőoktatás, a köznevelés, a kutatás és a közgyűjtemények legnagyobb magyarországi számítógép-hálózati és alkalmazási informatikai szakmai találkozóján a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársai közül Dobás Kata és Tüskés Anna, valamint Fellegi Zsófia, Palkó Gábor és Szemes Botond vett részt a digitális szövegfeldolgozás egyes módszertani kérdéseit és gyakorlati tapasztalatait összefoglaló előadással.
A konferencia programja letölthető.
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet digitális irodalomtudományi mesterkurzusán 2024. február 27-én Palkó Gábor tartott előadást A mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetőségeiről a digitális bölcsészetben: néhány jó (és kevésbé jó) gyakorlat a digitális filológia praxisából címmel.
A Digitális módszerek az irodalomtudomány támogatására című sorozat a korszerű digitális módszerek alkalmazási lehetőségeiről tájékoztatja a szakmai közönséget és az érdeklődők szélesebb körét.
A Szegedi Akadémiai Bizottság Nyelv-és Irodalmi Szakbizottsága 2023. november 21-én A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából Változás és tudomány címmel rendezett konferenciát Szegeden. Az idei tudományünnepen a globális gazdasági, politikai folyamatok, a mesterséges intelligencia hatásait elemző kérdéskörök kerültek előtérbe.
A konferencia arra kívánta felhívni a figyelmet, hogy a tudományban tevékenykedve elengedhetetlenül fontos az értékőrzés és a hatékony reagálás a változásokra. A rendezvényen az MTA-BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport tagja, Molnár Annamária Kortalan kritikai kiadások – Pillanatképek a DigiPhil projektből címmel tartott előadást.
A konferencia programja letölthető.
A mai irodalomtudományban egyre nagyobb szerep jut az informatikának. A korszerű módszerek és a digitális filológia radikálisan változtatta meg a sajtó alá rendezések és kritikai kiadások munkafolyamatát. A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Kattanj a tudományra című tudományos ismeretterjesztő sorozatának riportfilmje betekintést nyújt a BTK Irodalomtudományi Intézet kutatásaiba.
1. oldal / 3