A Bölcsészettudományi Kutatóközpont főigazgatója pályázatot hirdet a BTK Irodalomtudományi Intézetébe tudományos segédmunkatárs munkakör betöltésére három kutató számára.
Kutatási téma: Textológiai és történeti kutatások a 15–20. századi magyarországi irodalomban
A pályázatok benyújtásának határideje: 2022. augusztus 15.
A munkakör az elbírálást követően 2022. szeptember 1-től tölthető be.
A további feltételeket a részletes pályázati felhívás tartalmazza, amely a Bölcsészettudományi Kutatóközpont honlapján is elérhető.
Értesítjük kedves olvasóinkat, hogy az Eötvös Könyvtár nyitvatartási ideje 2022. július 1. és szeptember 5. között az alábbiak szerint változik meg:
A könyvtár július 1-től augusztus 4-ig, valamint augusztus 23-tól szeptember 2-ig keddenként 9:00-től 17:00 óráig látogatható.
Augusztus 5-től augusztus 22-ig (a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársainak kötelező nyári szabadsága idején) a könyvtár is zárva tart.
Megértésüket köszönjük.
2022. július 31. és augusztus 5. között Leuvenben rendezték meg a Nemzetközi Neolatin Társaság 18. kongresszusát, amelyen a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának két munkatársa, Békés Enikő és Szilágyi Emőke Rita vett részt.
Az International Association for Neo-Latin Studies (IANLS) eredetileg egy évvel korábbra meghirdetett, majd a koronavírus-járvánnyal összefüggésben elhalasztott nagy nemzetközi konferenciája hat nyelven (angol, német, francia, olasz, spanyol és latin) zajlott Half a Century of Neo-Latin Studies [A neolatin tudományok fél évszázada] címmel.
2022. július 24. és 29. között Tbilisziben rendezték meg a nemzetközi komparatisztika legrangosabb fórumának tartott összejövetelt, az ICLA/AILC (International Comparative Literature Association / Association de la Littérature Comparée), azaz a Nemzetközi Összehasonlító Irodalomtudományi Társaság XXIII. kongresszusát.
A több mint 1200 előadó részvételével zajló tanácskozáson a BTK Irodalomtudományi Intézet Irodalomelméleti osztályának munkatársai közül Hajdu Péter és Z. Varga Zoltán, úgy is mint a magyar komparatisztikai társaság elnöke és titkára tartott előadást.
A világirodalomi cserefolyamatok demokratizálódásnak jegyében a kongresszus a Re-Imagining Literatures of the World: Global and Local, Mainstreams and Margins (A világirodalmak új képzeletformái: a globális és a helyi, a fősodor és a peremek) címet viselte.
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz Osztálya, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara, annak Magyar Irodalomtudományi Tanszéke, Vitéz János Tanárképző Központja, valamint az ELKH–PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport együttműködve a magyarországi és határon túli egyetemek régi magyar irodalmi tanszékeivel és a korszak kutatásában érdekelt egyéb szakmai műhelyekkel Janus Pannonius, Vitéz János és a humanista hagyomány továbbélése (1450‒1630) címmel 2022. szeptember 7‒10. között tudományos konferenciát rendez.
A konferencia programja letölthető.
A Penna – az élő bölcsészet magazinja negyedik adását 2022. július 31-én vetítette az M5 televíziós csatorna. A magazinműsorról a BTK honlapján és YouTube-csatornáján találhatók további információk.
A korábbi adások a BTK-honlap Ismerettár rovatában is láthatók, rövid összefoglalójuk cikkünk folytatásában olvasható.
A sorozat további részei december végéig négyhetente jelennek meg.
A Bolyai János Kutatási Ösztöndíj a Magyar Tudományos Akadémia 1997-ben alapított, teljesítmény-központú, magas presztízsű, országos ösztöndíja, amelynek célja a kiemelkedő kutatás-fejlesztési teljesítmény ösztönzése és elismerése a fiatal kutatók körében, valamint az MTA doktora cím elnyerésére való felkészülés elősegítése. A Bölcsészettudományi Kutatóközpont munkatársai közül 2022-ben Draskóczy Eszter, Gulyás Borbála, Huhák Heléna, Koloh Gábor és Tóth Gergely nyerte el az ösztöndíjat.
A Bolyai János Kutatási Ösztöndíj a Magyar Tudományos Akadémia 1997-ben alapított teljesítményközpontú, magas presztízsű országos ösztöndíja, amelynek célja a kiemelkedő kutatás-fejlesztési teljesítmény ösztönzése és elismerése a fiatal kutatók körében, valamint az MTA doktora cím elnyerésére való felkészülés elősegítése.
Az MTA BTK Lendület – Hosszú Reformáció Kelet Európában Kutatócsoport 2022. június 14-én workshopot rendezett A kora újkori női diskurzus lehetőségei – Női tapasztalat a hosszú reformáció kontextusában címmel a BTK Irodalomtudományi Intézet Klaniczay termében.
Korábbi cikkeink megtalálhatók a Hírarchívumban.
Janus Pannonius, Vitéz János és a humanista irodalmi hagyomány továbbélése (1450–1630) [konferencia] Sze, szept. 7. 09:00 – Szo, szept. 10. 17:00 |