„értelme ennek a régi, nagy titoknak”. Titok és varázs a filozófiában, az irodalomban és a művészetekben címmel rendez tudományos konferenciát 2024. szeptember 20-án 10:00 órától a tatabányai József Attila Könyvtár, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság Komárom-Esztergom megyei tagozata és az Új Forrás folyóirat, amelyen a BTK Irodalomtudományi Intézet több kutatója tart előadást, és szervezőként is közreműködik Szénási Zoltán, a Modern magyar irodalmi osztály munkatársa.
A titok és a varázs tematikusan számos irodalmi műben vagy képzőművészeti alkotásban megjelenhet, alakító tényezője lehet a drámai vagy prózai szövegek cselekményének, és utat nyithat az immanens világon túli sejtett vagy a hit által megcélzott valóság eléréséhez. A konferencia előadói saját kutatási területükhöz kapcsolódóan a két hívószóra reflektálva a téma lehetőségeikhez mérten széles körű feltárását végzik el.
Helyszín: TMJV József Attila Könyvtár, 2800 Tatabánya, Fő tér 2.
A Cseh Tudományos Akadémia Cseh Irodalmi Intézete 2024. szeptember 19–20-án Čeština jako literární jazyk v době národních hnutí [A cseh nyelv mint irodalmi nyelv a nemzeti mozgalmak korában] címmel nemzetközi konferenciát rendez, amelyen Papp Ingrid, a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának munkatársa A jozefinizmus dicsérete Ladislaus Bartholomaeides cseh nyelvű munkájában című előadásával vesz részt.
A Patent – tudományos és kulturális értékek magazinja podcast vendége volt Szombathelyen Tüskés Anna, a BTK Irodalomtudományi Intézet Bibliográfiai osztályának munkatársa, akivel a sorozat Magyar–francia irodalmi kapcsolatok a 20. században című adásában Spiegler-Kutasi Nikoletta beszélgetett a két kultúra érintkezéseinek szempontjából jelentős szerzők, műfordítók személyes kapcsolati hálójának feltárásában végzett kutatásainak eredményeiről.
2024. szeptember 2. és 6. között Párizsban, a Sorbonne egyetemen Le jeu: Gambling, Gaming and Play in Literature címmel, a játék, játszma, szerencsejáték hívószavai köré épülő tematikával rendezték meg az Európai Összehasonlító Irodalomtudományi Társaság (ESCL) 10. kongresszusát (The 10th Congress of the European Society of Comparative Literature), amelyen az egyik plenáris előadást Hites Sándor, a BTK Irodalomtudományi Intézet tudományos főmunkatársa, a XIX. századi osztály és a Magyar Irodalom Politikai Gazdaságtana MTA-Lendület Kutatócsoport vezetője tartotta.
A Moral Economy Games: Or, how (not) to gamble your soul? [Morálökonómiai játszmák: Avagy, hogyan (ne) játsszuk el az üdvösségünket?] című előadás az ördöggel kötött alku irodalmi narratíváit vizsgálta poétikai, gazdaságtani, teológiai és játékelméleti szempontból, elsősorban Pascal, Charles Maturin, Balzac, Friedrich de la Motte Fouqué és R. L. Stevenson egyes szövegeiben.
A teljes program és az elhangzott előadások összefoglalói a kongresszus honlapján elérhetők.
A BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya 2024. szeptember 17-én könyvbemutatót rendezett, amelyen Békés Enikő és Bene Sándor köteteit Jankovits László és Lázár István beszélgetett a szerzőkkel.
Galeotto Marzio De doctrina promiscua című, a firenzei Sismel kiadó gondozásában megjelent művét Békés Enikő rendezte sajtó alá, Bene Sándor munkája pedig Andreas Pannonius életművének első monografikus feldolgozása, amely a L'Harmattan Kiadó Károli Könyvek sorozatában jelent meg.
A Helikon Irodalom- és Kultúratudományi Szemle 2024. szeptember 23-án 18:00 órakor tartja Irodalmi adaptáció című (2024/1.) számának bemutatóját a Kelet Kávézó és Galériában.
A lapszám magyar és világirodalmi művek által inspirált adaptációk példáival mutatja be az adaptációelemzés elméleti és gyakorlati problémáit, az irodalom és a film viszonyának változatos megközelítési lehetőségeit, és adaptációtörténeti perspektívák is helyet kapnak a válogatásban.
Beszélgetnek: Major Ágnes (szerkesztő), Földváry Kinga, Gelencsér Gábor, Sághy Miklós és Sári B. László (szerzők),
Földes Györgyi (főszerkesztő) moderálásával.
Helyszín: Kelet Kávézó és Galéria (1118 Budapest, Bartók Béla út 29.)
Az Új Forrás Könyvek 68. darabjaként Csak a szavak maradnak címmel megjelent Szénási Zoltán kötete, amely 2017 és 2023 között írt esszéiből, kritikáiból és tanulmányaiból ad válogatást. A szerző a BTK Irodalomtudományi Intézet Modern magyari irodalmi osztályának munkatársa, az Új Forrás folyóirat szerkesztője.
A könyvet 2024. szeptember 28-án 17:00 órakor Sopotnik Zoltán Cigányvég című, a Kalligram Kiadónál megjelent új verseskötetével együtt mutatják be Tatabányán a Bánhidai Alkotó Házban, ahol a szerzőkkel az Új Forrás folyóirat főszerkesztő-helyettese, Reichert Gábor beszélget.
„Az a tény, hogy a kafkai létélményt mai világunkra nézve is abszolút releváns világtapasztalatként tudjuk befogadni, átérezni, sőt átélni, mutatja azt is, hogy egy évszad távolából, ha csak többé-kevésbé tudatosan is, de ugyanannak a léttörténetnek a szereplői vagyunk. Attól a naptól fogva ugyanis, hogy Josef K. egy reggel arra ébredt, hogy letartóztatták, mert valaki megrágalmazta, a létszorongás kifejezésének új nyelve született meg.”
Helyszín: Bánhidai Alkotó Ház (2800 Tatabánya, Kossuth Lajos út 39.)
Szenci Molnár Albert és a 16–17. századi peregrinatio academica címmel Debrecenben rendezett tudományos konferenciát 2024. szeptember 5–7. között a Debreceni Egyetem BTK Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete (Reformációkutató és Kora Újkori Művelődéstörténeti Műhely) és Néderlandisztika Tanszéke, a Tiszántúli Református Egyházkerület és intézményei (a TTRE Közgyűjteményei és a Debreceni Református Hittudományi Egyetem), valamint a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya, együttműködve az egyetemek régi magyar irodalom tanszékeivel és kutatóműhelyeivel.
A konferencia előadásai Szenci Molnár Albert (1574–1634) születésének 450. és az első magyar nyelvű Institutio-fordítás megjelenésének 400. évfordulója alkalmából Szenci Molnár Albert életművének és nemzetközi kapcsolati hálójának vizsgálata mellett a 16–17. századi peregrinációkutatatás kérdéseivel is foglalkoztak.
A konferencia keretében adták át a BTK Irodalomtudományi Intézet Klanczay Tibor-díját, amelyet ebben az évben Bartók István nyert el.
Korábbi cikkeink megtalálhatók a Hírarchívumban.
A cseh nyelv mint irodalmi nyelv a nemzeti mozgalmak korában [konferencia] Cs, szept. 19. 09:00 – P, szept. 20. 14:00 |
Titok és varázs a filozófiában, az irodalomban és a művészetekben [konferencia] P, szept. 20. 10:00 |
Irodalmi adaptáció [Helikon-lapszámbemutató] H, szept. 23. |
Transzilvanizmus. Eszmék, korok, változatok – könyvbemutató és kerekasztal-beszélgetés Sze, szept. 25. 18:00 |
Die Sprache des Pietismus: Geburt der Literatur als Folge der Wiedergeburt [előadás] Cs, szept. 26. |
Humboldt-Kolleg: Erzählfiguren, Erzählperspektiven, Erzählwelten [konferencia] Cs, szept. 26. 09:30 – Szo, szept. 28. 17:00 |
Transzilvanizmus. Eszmék, korok, változatok – könyvbemutató és kerekasztal-beszélgetés P, szept. 27. 18:00 |
Csak a szavak maradnak [könyvbemutató] Szo, szept. 28. 17:00 |
A női nevelés és lelki élet, a női ideál a középkori és a kora újkori Magyarországon [konferencia] H, szept. 30. 10:00 – Sze, okt. 2. 12:00 |
Tinóditól a táncdalig. A régi magyar énekelt költészetről [előadás] P, okt. 4. |