Az MTA Nőtörténeti Munkabizottsága, a BTK Irodalomtudományi Intézet és a BTK Történettudományi Intézet 2025. április 24–25-én közös konferenciát rendez Női életírás a 19–20. században címmel.
A konferencia már ismert, kiadott naplók és önéletírások mellett eddig ismeretlen források feltárására és bemutatására, kritikus, kontextualizáló olvasására, az archiválási elvek és gyakorlatok megismertetésére kíván lehetőséget teremteni.
A konferencia programja letölthető.
Helyszín: MTA Humán Tudományok Kutatóháza
(1097 Budapest, Tóth Kálmán u. 4.)
A BTK Irodalomtudományi Intézetben működő Esztétikai kommunikáció Európában (1700–1900) kutatócsoport 2025. április 22-én 14:00 órakor kerekasztal-beszélgetést rendez a kutatócsoport tevékenységéről, amelynek keretében az Ästhetische Kommunikation in Europa 1700–1850 / Aesthetic Communication in Europe 1700–1850 című nemzetközi tanulmánykötetet is bemutatják.
A De Gruyter könyvkiadó gondozásában, a Hallesche Beiträge zur Europäischen Aufklärung könyvsorozat 74. darabjaként megjelent német és angol nyelvű tanulmánykötet a 2022. május 26–27-én rendezett nemzetközi konferencia előadásaiból készült, szerkesztői a kutatócsoport tagjai: Fórizs Gergely, Balogh Piroska, Bartha-Kovács Katalin és Csuka Botond. A kötetet Valastyán Tamás, a Debreceni Egyetem Filozófiai Intézetének igazgatója mutatja be, a beszélgetés moderátora Hites Sándor, a BTK Irodalomtudományi Intézet XIX. századi osztályának vezetője.
Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, Klaniczay terem
A Károli Gáspár Református Egyetem és a Gondolat kiadó 2025. április 22-én 16:00 órakor rendezi meg a Magyar sztoikusok – Tanulmányok az újsztoicizmus magyarországi történetéről című tanulmánykötet bemutatóját, amelynek szerkesztője Bene Sándor, a BTK Irodalomtudományi Intézet tudományos főmunkatársa.
A KRE Benda Kálmán Szakkollégiumában 2023-ban tartott, Klaniczay Tibor emlékének ajánlott tudományos konferencia előadásainak szerkesztett változatából készült kötetben történészek, irodalomtörténészek tanulmányai vizsgálják, hogyan áramlott szét a kora újkori modernség egyik legfontosabb diskurzusa a vallási viszályoktól és politikai válságoktól sújtott közép-európai régió kultúrájában, hogyan vált gondolkodás- és életformák, irodalmi műfajok részévé.
A kötet tartalomjegyzéke és bevezetése letölthető.
Helyszín: a KRE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar díszterme
(1088 Budapest, Reviczky u. 4., I. emelet).
A BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya a régi magyar irodalomtörténeti oktató- és kutatóhelyekkel közösen 2025. április 29-én 16:00 órakor vitaülést rendez, amelyen Itt járt(?) Naso! Koholt irodalmi és tárgyi emlékek felbukkanása a kora újkori magyarországi Ovidius-recepcióban címmel Sánta Sára tart előadást.
Ovidius kultusza a kora újkorban egyre inkább megerősödött: ennek okait elsősorban az oktatás átalakulásában, a városi humanista iskolák megjelenésében kereshetjük, ahol a diákok Ovidius életművét is sűrűn olvasták és imitálták. Az antik Pannonia emlékeivel kapcsolatos megnövekedett érdeklődéssel együtt a 16. század elején olyan állítólagos pannoniai emlékek bukkantak fel, amelyek évszázadokon keresztül elválaszthatatlanul a költő recepciójához tartoztak.
Az előadás a magyarországi Ovidius-recepció és a fiktív emlékek bemutatása után azt ismerteti, hogy a 16. századtól egyre erősödő, az ókori múlt megismerésére irányuló tudós törekvések hogyan viszonyultak ezekhez, és a szerzők hogyan próbálták a témával kapcsolatos nyilvánvaló történelmi ellentmondásokat kiküszöbölni.
Az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport és a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya 2025. április 15-én rendezte meg Textológiai-filológiai műhely című sorozata negyedik eseményét, amelyen Balogh Piroska és Szilágyi Márton tartott előadást.
Az előadások Petőfi Sándor műveinek már lezárult, valamint Szerdahely György Alajos, az első magyarországi esztétikaprofesszor életművének folyamatban levő kritikai kiadását, a munkafolyamatokban felmerülő textológiai és filológiai kérdéseket ismertették BTK Irodalomtudományi Intézet Klaniczay termében.
A meghívó letölthető.
„Hagyományőrzés és önbecsülés”: Száz éve született Tarnai Andor címmel 2025. május 28–31. között ezúttal Veszprémben rendezi meg éves tudományos konferenciáját a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya, együttműködve az egyetemek régi magyar irodalomtörténeti tanszékeivel, doktori programjaival és más kutatóműhelyekkel.
Tarnai Andor (1925–1994) munkássága az irodalomtörténészek több nemzedéke számára meghatározó jelentőségű. A tanácskozás arra törekszik, hogy az általa megalapozott és elindított tudományos kutatási programok, könyvsorozatok és rendezvények (utó)életét áttekintse és újraértékelje.
A konferencia programja letölthető.
A konferencián a részvétel regisztrációhoz kötött, amelynek határideje 2025. április 21., 22:00 óra.
A további információkat tartalmazó harmadik körlevél letölthető.
A BTK Irodalomtudományi Intézet és a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete 2025. április 4-én A kőszegi Nagy Füzet: Agota Kristof könyve címmel a BTK Történettudományi Intézet tanácstermében rendezett műhelykonferenciát, amelyen a Modern magyar irodalmi osztály munkatársai közül Deczki Sarolta és Földes Györgyi vett részt előadással.
A kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete (iASK) tanulmánykötetet jelentet meg Agota Kristof életművéről, amely az intézetben folyó kutatások fontos állomása. A regionalitás eszméje, a kultúrák párbeszéde, a lokalitás és a globalitás közötti viszony vizsgálata szempontjából fontos a kőszegi kötődésű, majd emigrációban élő és alkotó, világszerte sikeres szerző életműve, amelynek minél szélesebb körű, hazai és nemzetközi megismertetését az intézet küldetésének tekinti. A műhelykonferencián a kötet készülő tanulmányait ismertették és vitatták meg a szerzők.
A Magyar Történelmi Szalon 2025. április 11-én a magyar költészet napja alkalmából „Ma itt csak irodalom az egész élet”. Az erdélyi Helikon szabad írócsoportosulásról és költőikről címmel vetítéssel kísért irodalmi estet rendezett Budaörsön, amelyen Boka László József Attila-díjas irodalomtörténész, a BTK Irodalomtudományi Intézet tudományos főmunkatársa, a Partiumi Keresztény Egyetem docense tartott előadást.
Az esten egy olyan korszak gazdag irodalmával ismerkedhetett meg a közönség, amelyben a magyar irodalom, az írott szó segített elviselni a kisebbségi lét csapásait, miközben feladatra ösztönzött és európai távlatokat kínált.
Esztétikai kommunikáció Európában (1700–1850) [könyvbemutató] K, ápr. 22. 14:00 |
Magyar sztoikusok – Tanulmányok az újsztoicizmus magyarországi történetéről [könyvbemutató] K, ápr. 22. 16:00 |
Női életírás a 19–20. században [konferencia] Cs, ápr. 24. 09:30 – P, ápr. 25. 17:00 |
Jókai, sajtó, nyilvánosság [konferencia] Cs, ápr. 24. 11:00 – P, ápr. 25. 13:00 |
20th Annual Conference of the European Society of Textual Scholarship H, ápr. 28. Sze, ápr. 30. |
History of the book market in the context of business and personal relationships [konferencia] H, ápr. 28. K, ápr. 29. |
XXIV. Jókai-napok P, május 2. V, május 4. |
Varázshatalom – Tudás. Közösség. Akadémia: 200 éves a Magyar Tudományos Akadémia [kiállítás] H, május 5. K, okt. 28. |
Esettanulmány a témamodellezés lehetőségeiről [digitális mesterkurzus, online előadás] K, május 6. 14:00 |
Le malattie nella Commedia dantesca e nella teologia medievale H, május 12. |