A 20. század első felében alkotó magyar költők, írók és festők Párizs-élményéről beszélgetett 2025. március 19-én A mi Párizsunk – Párizs és a magyar művészek címmel Tüskés Anna irodalomtörténész, a BTK Irodalomtudományi Intézet Bibliográfiai osztályának tudományos munkatársa és Barki Gergely művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria és a Ferenczy Múzeumi Centrum kurátora a Juhász Anna Irodalmi Szalon 166. rendezvényén.
Tüskés Anna a francia–magyar irodalmi kapcsolatokra irányuló kutatásainak néhány részletét mutatta be, kiemelve a 20. század első felében Párizsban különböző célokból hosszabb-rövidebb időt eltöltő költők, írók, irodalomtörténészek (pl. Dormándi László, Heltai Jenő, Illyés Gyula, Rab Gusztáv, Radnóti Sándor, Zolnai Béla) tevékenységét, valamint a korszakban ott megjelenő, kulturális és irodalmi tartalmakat is közlő magyar sajtóorgánumokat.
Az ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet Esztétika Tanszéke 2025. március 28–29-én Bacsó Béla (1952–2024) Széchenyi-díjas esztéta, egyetemi tanár, az ELTE Esztétika Tanszék volt vezetője, a hermeneutika és a fenomenológia kiemelkedő kutatója emlékére tudományos konferenciát rendez, amelyen Visy Beatrix, a BTK Irodalomtudományi Intézet tudományos munkatársa Fényképleírás és identitás Tompa Andrea regényeiben címmel tart előadást.
A Bacsó Béla munkássága előtt tisztelgő kétnapos konferencián többek között idő- és térelméleti, képzőművészet-elméleti, valamint korai műveihez kapcsolódó előadásokat hallhatnak az érdeklődők.
A konferencia programja letölthető.
Helyszín: ELTE BTK, Kari Tanácsterem
(1088 Budapest, Múzeum krt. 4., A épület, földszint)
A Cédrus Művészeti Alapítvány és a Petőfi Irodalmi Múzeum 2025. március 28-án 17:00 órakor könyvbemutatót rendez, amelyen Vörös Mihály Kapitány Sárvári Jánosnak és Támár török kiasasszonynak szárazon és tengeren esett története című, két évszázada kéziratban lappangó, a török korban játszódó kalandregényét ismerhetik meg az érdeklődők.
A beszélgetés résztvevői: Alexa Károly és Kószeghy Péter irodalomtörténész, Horváth Viktor író, Sudár Balázs turkológus
és a könyv sajtó alá rendezője, Szentmártoni Szabó Géza. Moderátor Bartók István irodalomtörténész, művészeti közreműködő Csörsz Rumen István.
Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum, Lotz terem
A meghívó letölthető.
A BTK Irodalomtudományi Intézet Modern magyar irodalmi osztálya 2025. április 1-én 14:00 órakor könyvbemutatót rendez A szavak lázadása. Irodalom és politika Kazinczy börtönéveitől a Mozgó Világ-botrányig című tanulmánykötet szerzői és szerkesztői részvételével.
A könyvet bemutatja: Szörényi László, a BTK ITI emeritus professzora. A bemutatást követő kerekasztal-beszélgetés részvevői: Hörcher Ferenc és Tóth Kálmán, a kötet szerkesztői, valamint a kötet további szerzői: Arany Zsuzsanna, Kulin Ferenc, Szilágyi Márton és Szörényi László. A beszélgetés moderátora Szénási Zoltán, a Mondern magyar irodalmi osztály tudományos munkatársa.
Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, Klaniczay terem (1118 Budapest, Ménesi út 11–13.)
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet digitális irodalomtudományi mesterkurzusán 2025. április 1-én 15:00 órakor A magyar irodalom a fordítások világrendszerében: egy adatközpontú megközelítés címmel Király Péter és Kiséry András tart előadást.
Az előadás élő közvetítésben követhető a Zoom felületén:
https://us06web.zoom.us/j/86557669445
Meeting ID: 865 5766 9445
Passcode: 993418
A Digitális módszerek az irodalomtudomány támogatására című sorozat a korszerű digitális módszerek alkalmazási lehetőségeiről tájékoztatja a szakmai közönséget és az érdeklődők szélesebb körét.
A BTK Irodalomtudományi Intézet és a Faludi Ferenc Jezsuita Akadémia 2025. április 8-án 15:00 órakor rendezi meg a Faludi Ferenc Alkotói Díj és a Tarnai Andor-díj ünnepélyes átadását. A 2025. évi Faludi Ferenc Alkotói Díjat Hubert Ildikó ny. főiskolai tanár, a Tarnai Andor-díjat Bolonyai Gábor tanszékvezető, habilitált egyetemi docens veszi át.
A díjátadót követően killátás nyílik Tarnai Andor emlékére az Eötvös Könyvtárban.
A BTK Irodalomtudományi Intézet XVIII. századi osztálya 2025. április 8-án 16:30 órakor vitaülést rendez, amelyen A Magyar Voltaire. Egy kiadatlan monográfia elé címmel Szász Géza és Székesi Dóra tart előadást.
Penke Olga a 2010-es években kezdte monográfiába szervezni kutatásainak eredményeit a „A Magyar Voltaire” munkacímű kötet előkészítésével, amelynek anyaga a 18. századi magyar fordítások alapján mutatja be Voltaire prózai műveinek recepcióját, betekintést nyújtva a fordítástörténet műhelytitkaiba, a francia-magyar irodalmi kapcsolatok elkötelezett kutatójának munkamódszereibe. Az előadók a kéziratos anyag ismeretében rekonstruálják a monográfia szerkezetét.
Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, I. emeleti tanácsterem
Bacsó Béla emlékkonferencia P, márc. 28. 09:00 – Szo, márc. 29. 17:00 |
Kapitány Sárvári Jánosnak és Támár török kisasszonynak szárazon és tengeren esett története [könyvbemutató] P, márc. 28. 17:00 |
A szavak lázadása. Irodalom és politika Kazinczy börtönéveitől a Mozgó Világ-botrányig [könyvbemutató] K, ápr. 1. 14:00 |
Digitális mesterkurzus: A magyar irodalom a fordítások világrendszerében: egy adatközpontú megközelítés K, ápr. 1. 15:00 |
A magyar ponyva új tüköre. Tanulmányok a népszerű nyomtatványok kutatásáról [könyvbemutató] P, ápr. 4. 16:00 |
Bánki Éva: Apjalánya [könyvbemutató] Szo, ápr. 5. 17:00 |
A Faludi Ferenc Alkotói Díj és a Tarnai Andor-díj átadása K, ápr. 8. 15:00 |
A XVIII. századi osztály vitaülése: A Magyar Voltaire. Egy kiadatlan monográfia elé K, ápr. 8. 16:30 |
Textológiai-filológiai műhely Petőfi Sándor és Szerdahely György Alajos műveinek kritikai kiadásáról K, ápr. 15. 16:00 |
Esztétikai kommunikáció Európában (1700–1900) [könyvbemutató] K, ápr. 22. 14:00 |