A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet és az MTA IKTB Textológiai Munkabizottsága 2024. november 5-én 15:00 órakor tartja a Kiss József-díj ünnepélyes átadását és a korábbi díjazottak kerekasztal-beszélgetését a BTK Irodalomtudományi Intézet Klaniczay termében.
Az idei kitüntetést Kovács Zsuzsa, Orbán Áron és Szabó Ádám megosztva érdemelte ki Nicasius Ellebodius Casletanus, Epistulae (Ediderunt et commentariis instruxerunt Susanna Kovács, Aaron Orbán & Adam Szabó. Bibliotheca Scriptorum Medii Recentisque Ævorum. Series Nova 21. Budapest: Reciti Kiadó, 2024.) kritikai kiadásáért.
A meghívó és a díjazott kötet letölthető.
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet digitális irodalomtudományi mesterkurzusán 2024. november 5-én 13:30 órától 19–20. századi irodalmi levelezések virtuális dimenziói címmel Mihály Eszter, az OSZK Digitális Bölcsészeti Központ munkatársa tart előadást.
A Digitális módszerek az irodalomtudomány támogatására című sorozat a korszerű digitális módszerek alkalmazási lehetőségeiről tájékoztatja a szakmai közönséget és az érdeklődők szélesebb körét.
Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, I. emeleti tanácsterem
A Szegedi Tudományegyetem BTK Olasz Tanszéke, a Budapesti Olasz Kulturális Intézet és a Tiszatáj Alapítvány 2024. november 7–9-én „La sfida alla parola”. In occasione del 650o anniversario della morte di Francesco Petrarca [„A szó kihívása”. Francesco Petrarca halálának 650. évfordulója alkalmából] címmel rendez tudományos konferenciát, amelyen a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársai közül Bene Sándor, Draskóczy Eszter, Lengyel Réka, Molnár Annamária és Szörényi László vesz részt előadással.
Petrarca gazdag szellemi öröksége számos okot és témát ad a megemlékezéshez. A konferencia a szó episztemológiai erejében bízó alkotót, a humanista költőt és tudóst idézi fel, aki a középkor és a reneszánsz határán a két korszak művészi, intellektuális, filozófiai és erkölcsi kihívásaira adott válaszokat ötvözte munkásságában.
A kora újkori női diskurzus lehetőségei. Női tapasztalat a hosszú reformáció kontextusában címmel jelent meg a Reciti Kiadó gondozásában a ReKonf sorozat 24. kötete, amely az azonos című konferencia előadásaiból válogatott tanulmányokat adja közre, Gesztelyi Hermina és Móré Tünde szerkesztésében.
A tanulmányok olyan fogalmakat járnak körbe, mint a nőnevelés, női szerepek vagy női írás. A szerzők azt vizsgálják, hogy beszélhetünk-e önálló női tapasztalatról, és amennyiben igen, akkor ez hogyan jelenik meg a reformáció keretei között. Milyen a nők részvétele és reprezentációja a kora újkorban, ez pedig mennyiben tér el az eddig ismert diskurzustól.
A BTK Irodalomtudományi Intézet a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából Mesterséges intelligencia és irodalomtudomány címmel ismeretterjesztő programot szervez 2024. november 26-án 15:00 órától.
A program első részében áttekintő jellegű, a nagyközönségnek szóló előadások hallhatók, ezt követően pedig az elhangzott technikák kipróbálására is lehetőség lesz szakértők segítségével.
Az esemény plakátja letölthető.
A rendezvény a HUN-REN AI4Science MI Nagyköveti Programja közreműködésével valósul meg.
Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, Klaniczay terem
(1118 Budapest, Ménesi út 11–13.)
A Balassi Kiadó gondozásában Emberek-e a nők vagy sem? Irodalom- és művelődéstörténeti tanulmányok címmel megjelent Bartók István gyűjteményes kötete. A költészet, grammatika, retorika, mariológia és művelődéstörténet területére kalauzoló tanulmányok a régiség irodalmi gondolkodásának jellegzetességeit mutatják be.
A szerző Klaniczay Tibor- és Tarnai Andor-díjas irodalomtörténész, a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának nyugalmazott tudományos tanácsadója. A könyv címadó tanulmánya egy 16. századi szatirikus írásra utal.
További információk a kötetről a Balassi Kiadó honlapján elérhetők, a tartalomjegyzék letölthető.
A BTK Irodalomtudományi Intézet XIX. századi osztálya 2024. október 29-én tartotta az Arany János munkái című kritikaikiadás-sorozat 2024-ben megjelent köteteinek bemutatóját.
A könyveket Karsai György, Vaderna Gábor és Ruttkay Veronika ismertette a BTK Irodalomtudományi Intézet Klaniczay termében.
„Hagyományőrzés és önbecsülés”. Száz éve született Tarnai Andor címmel 2025. május 28–31. között ezúttal Veszprémben rendezi meg éves tudományos konferenciáját a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya, együttműködve az egyetemek régi magyar irodalomtörténeti tanszékeivel, doktori programjaival és más kutatóműhelyekkel.
Tarnai Andor (1925–1994) munkássága az irodalomtörténészek több nemzedéke számára meghatározó jelentőségű. A tanácskozás arra törekszik, hogy az általa megalapozott és elindított tudományos kutatási programok, könyvsorozatok és rendezvények (utó)életét áttekintse és újraértékelje.
A tervezett 20 perces előadások összefoglalóit (körülbelül 1000 leütésben) 2024. november 29-ig várják a szervezők a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre.
A konferenciafelhívást és további részleteket tartalmazó első körlevél letölthető.
Korábbi cikkeink megtalálhatók a Hírarchívumban.
Digitális mesterkurzus: Mihály Eszter előadása K, nov. 5. 13:30 |
Kiss József-díj 2024 K, nov. 5. 15:00 |
Konferencia Francesco Petrarca halálának 650. évfordulója alkalmából Cs, nov. 7. 09:00 – Szo, nov. 9. 13:00 |
Verhärtete Frömmigkeit im 19. Jahrhundert [konferencia] Szo, nov. 9. |
Area Studies from the Literary and Cultural Perspectives [nemzetközi fórum] V, nov. 10. K, nov. 12. |
Sabaria avagy Szent Márton köpenye – a francia kiadás bemutatója V, nov. 10. |
A XVIII. századi osztály vitaülése: A pietizmus nyelve K, nov. 19. |
Linked Open Data and Literary Studies [konferencia] K, nov. 19. 09:30 – Sze, nov. 20. 17:00 |
A csend – multidiszciplináris konferencia Cs, nov. 21. 08:00 – P, nov. 22. 15:00 |
Digitális mesterkurzus: Fellegi Zsófia előadása K, nov. 26. 11:00 |