A Reciti Kiadó Hagyományfrissítés sorozatának 8. darabjaként megjelent a Múlt és jövendő: Tanulmányok Kölcsey Ferenc Hymnusáról című, a 2023. május 15-én rendezett tudományos ülésszak előadásainak szerkesztett változatát tartalmazó kötet.
A tanulmányok a magyar irodalom emblematikus jelentőségű szövegét újszerű módon vizsgálják, a mű bölcseleti, filológiai, eszme-, irodalom-, zene- és oktatástörténeti vonatkozásaira is kitekintve. A kötet szerkesztője Radnai Dániel Szabolcs, a BTK Irodalomtudományi Intézet XIX. századi osztályának munkatársa.
A BTK Irodalomtudományi Intézet XVIII. századi osztálya 2024. december 3-án 15:30 órakor könyvbemutatót rendez.
2024. december 3-án 15:00 órakor a Varsói Egyetemen Gotycka katedra kontra szklany dom towarowy. Filozofia historii w powieściach Sándora Máraiego (Gótikus dóm kontra üveg áruház. Történelemfilozófia Márai Sándor regényeiben) címmel tart előadást Magdalena Garbacik-Balakowicz, a BTK Irodalomtudományi Intézet Közép- és kelet-európai osztályának munkatársa.
Az előadás az irodalmi és a filozófiai jelentés közötti feszültséget mutatja be Márai Sándor regényeiben. Rámutat a szerző sajátos irodalmi elmélkedésére a történelmi folyamatok értelméről és lényegéről. Tematikus és kronologikus elemzésben mutatja be a legfontosabb motívumokat és a mögöttük álló filozófiai inspirációkat.
Helyszín: Varsói Egyetem, Neofilológiai Kar, Strefa Współpracy
A Magyar Történelmi Társulat Vekerdi László Szakosztálya rendezvényén 2024. december 5-én 16:00 órakor Csányi Vilmos Teremtő képzelet. A kreativitás evolúciója című könyvéről beszélget a szerzővel Veres András, a BTK Irodalomtudományi Intézet emeritus professzora, az MTT Vekerdi Szakosztály elnöke.
Csányi Vilmos a legfrissebb kutatási eredményeket is felhasználva azt vizsgálja könyvében, hogy hogyan alakult ki az emberi képzelet és kreativitás, és mi volt ezek a szerepe az ősi közösségek életében, valamint a kultúrák kialakulásában. Sokrétű és izgalmas szemlélettel reflektál jelenkorunk számos társadalmi-gazdasági problémájára is. A Teremtő képzeletben az etológus és gondolkodó arra keres válaszokat, hogy mi tett bennünket emberré a történelem hajnalán, és mi tesz azzá ma.
A meghívó letölthető.
Helyszín: Vízivárosi Közösségi Tér,
Budapest, II. kerület, Margit körút 62.
Megjelent Zolnai Béla Garázda Péter vallomásai című regényének kritikai kiadása. A szerző kéziratos hagyatékában fennmaradt művét Újváriné Tüskés Anna, a BTK Irodalomtudományi Intézet Bibliográfiai osztályának munkatársa rendezte sajtó alá, a kísérő tanulmányt Tüskés Gábor, a XVIII. Századi osztály vezetője írta, a tárgyi és szövegkritikai jegyzeteket közösen készítették.
A nyomtatásban most először kiadott regény figyelemre méltó hozzájárulás a 20. századi magyar regény poétikájának történetéhez, a műfaji határok felbontásának kísérleteihez és a humanista írástudó típusának ábrázolásához.
A kötet a BTK Irodalomtudományi Intézet gondozásában, az MTA Könyvtár és Információs Központtal közös kiadásban jelent meg.
A BTK Irodalomtudományi Intézet Irodalomelméleti osztálya 2024. december 10–11-én rendezi meg 8. narratológiai konferenciáját Tárgy-orientált narratológia [Object-Oriented Narratology] címmel.
A nemzetközi konferenca előadásai a „tárgyak” szerepének vizsgálatával térképezik fel az elbeszélések sokszínű és összetett világát: a kétnapos tanácskozás során elméleti szempontból, illetve műelemzésekre alapuló esettanulmányokban foglalkoznak a történetekben szereplő tárgyak jelentését előtérbe állító elbeszéléselméleti megközelítésekkel.
A konferencia programja és ismertetése letölthető.
Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, Klaniczay terem
(1118 Budapest, Ménesi út 11–13.)
A BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának Műhelykonferencia a Magyar irodalomtörténet fejezeteiből című rendezvényén 2024. december 10-én 9:30 órától az osztály munkatársai a régiség egy-egy műfajának vagy tematikai metszetének szövegszerű kifejtését, a készülő irodalomtörténeti szintézis egyes fejezeteit mutatják be.
Kecskeméti Gábor szerkesztői koncepciója a kézikönyv munkaoldalán olvasható.
A konferencia programja letölthető.
Helyszín: I. emeleti tanácsterem
A Miskolci Akadémiai Bizottság Irodalomtudományi Munkabizottsága ebben az évben Átdolgozás, átírás, adaptáció címmel rendezett konferenciát a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából, november 27-én, amelyen a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársai közül Kappanyos András, Káli Anita, Major Ágnes és Szarka Szilvia tartott előadást.
A konferencia előadásai az átdolgozás, átírás, adaptáció témakörét irodalmi és nyelvészeti, illetve elméleti, történeti és interpretatív szemlélettel közelítették meg, esetenként a társművészetekhez is kapcsolódva. A címben szereplő átírás egyik jelentése módot adott arra is, hogy feltérképezzék a mesterséges intelligencia szakterületi felhasználásának lehetőségeit és korlátait.
Korábbi cikkeink megtalálhatók a Hírarchívumban.
A Reneszánsz osztály műhelykonferenciája K, dec. 10. 09:30 |
Az Irodalomelméleti osztály narratológiai konferenciája K, dec. 10. 09:50 – Sze, dec. 11. 17:30 |
Kutatási adatok az irodalomtudományban: az ARP adatrepozitórium [digitális mesterkurzus] K, dec. 10. 15:00 |
A Reneszánsz osztály vitaülése K, dec. 17. 16:00 |