A BTK Irodalomtudományi Intézet Irodalomelméleti osztálya 2024. december 10–11-én rendezi meg 8. narratológiai konferenciáját Tárgy-orientált narratológia [Object-Oriented Narratology] címmel.
A nemzetközi konferenca előadásai a „tárgyak” szerepének vizsgálatával térképezik fel az elbeszélések sokszínű és összetett világát: a kétnapos tanácskozás során elméleti szempontból, illetve műelemzésekre alapuló esettanulmányokban foglalkoznak a történetekben szereplő tárgyak jelentését előtérbe állító elbeszéléselméleti megközelítésekkel.
A konferencia programja és ismertetése letölthető.
Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, Klaniczay terem
(1118 Budapest, Ménesi út 11–13.)
A BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya a régi magyar irodalomtörténeti oktató- és kutatóhelyekkel közösen 2024. december 17-én 16:00 órakor vitaülést rendez, amelyen A szlovák nemzeti identitás cseh atyja (aki a magyar irodalomtörténetben ismeretlen) címmel Papp Ingrid tart előadást.
Az előadás célja, hogy bemutassa Jakub Jakobeus Magyar Királyságbeli munkásságát, a kora újkori protestáns prédikátorokkal kialakított kapcsolatrendszerét és elvitathatatlan szerepét a szlovák nemzeti ideológia kialakulásában, amelynek szempontjából mérvadó munkái az evangélikus egyház melletti határozott kiállásról és a Habsburg-házzal szembeni éles kritikáról tanúskodnak.
2024. november 28-án Békés Enikő, a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának tudományos főmunkatársa az olaszországi Sorrentóban Portraits of Attila, King of the Huns: Iconographical Tradition and Physiognomical Interpretation [Portrék Attila, hun királyról. Ikonográfiai hagyomány és fiziognómiai értelmezés] címmel tartott előadást az Il Centro Internazionale di Studi G. B. della Porta szervezésében rendezett Fisiognomica e caricatura. Cinema, letteratura ed arti figurative [Fiziognómia és karikatúra. Film, irodalom és képzőművészet] című konferencián.
Az előadás ismertette Attila, a hun király külső személyleírásának itáliai és magyarországi vonatkozású forrásait, majd karikatúra jellegű kora újkori portrékat mutatott be.
A konferencia programja a szervező intézmény honlapján elérhető.
Az MTA Nőtörténeti Munkabizottsága, a BTK Irodalomtudományi Intézet és a BTK Történettudományi Intézet 2025. április 24–25-én közös konferenciát rendez Női életírás a 19–20. században címmel.
A konferencia már ismert, kiadott naplók és önéletírások mellett eddig ismeretlen források feltárására és bemutatására, kritikus, kontextualizáló olvasására, az archiválási elvek és gyakorlatok megismertetésére kíván lehetőséget teremteni.
A 20 percesre tervezett előadások címét és 250–300 szavas összefoglalóját, valamint az előadók intézményi affiliációjának és beosztásának adatait a szervezők 2025. január 31-ig a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre várják.
További információk a letölthető konferenciafelhívásban olvashatók.
A Reciti Kiadó Hagyományfrissítés sorozatának 8. darabjaként megjelent a Múlt és jövendő: Tanulmányok Kölcsey Ferenc Hymnusáról című, a 2023. május 15-én rendezett tudományos ülésszak előadásainak szerkesztett változatát tartalmazó kötet.
A tanulmányok a magyar irodalom emblematikus jelentőségű szövegét újszerű módon vizsgálják, a mű bölcseleti, filológiai, eszme-, irodalom-, zene- és oktatástörténeti vonatkozásaira is kitekintve. A kötet szerkesztője Radnai Dániel Szabolcs, a BTK Irodalomtudományi Intézet XIX. századi osztályának munkatársa.
A Balassi Kiadó 2024. december 4-én könyvbemutatót rendezett, amelyen Bartók István Emberek-e a nők vagy sem? Irodalom- és művelődéstörténeti tanulmányok című kötetéről Kőszeghy Péter és Draskóczy Eszter irodalomtörténészek beszélgettek.
A költészet, grammatika, retorika, mariológia és művelődéstörténet területére kalauzoló tanulmányok a régiség irodalmi gondolkodásának jellegzetességeit mutatják be.
A meghívó letölthető.
Helyszín: MTA KIK, II. emeleti kis tanácsterem
(1051 Budapest, Arany János utca 1.)
A BTK Irodalomtudományi Intézet XVIII. századi osztálya 2024. december 3-án könyvbemutatót rendezett.
2024. december 3-án a Varsói Egyetemen Gotycka katedra kontra szklany dom towarowy. Filozofia historii w powieściach Sándora Máraiego (Gótikus dóm kontra üveg áruház. Történelemfilozófia Márai Sándor regényeiben) címmel tartott előadást Magdalena Garbacik-Balakowicz, a BTK Irodalomtudományi Intézet Közép- és kelet-európai osztályának munkatársa.
Az előadás az irodalmi és a filozófiai jelentés közötti feszültséget mutatta be Márai Sándor regényeiben. Rámutatott a szerző sajátos irodalmi elmélkedésére a történelmi folyamatok értelméről és lényegéről, valamint tematikus és kronologikus elemzésben mutatta be a legfontosabb motívumokat és a mögöttük álló filozófiai inspirációkat.
Helyszín: Varsói Egyetem, Neofilológiai Kar
Korábbi cikkeink megtalálhatók a Hírarchívumban.
A Reneszánsz osztály vitaülése K, dec. 17. 16:00 |