„Hagyományőrzés és önbecsülés”. Száz éve született Tarnai Andor címmel 2025. május 28–31. között ezúttal Veszprémben rendezi meg éves tudományos konferenciáját a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya, együttműködve az egyetemek régi magyar irodalomtörténeti tanszékeivel, doktori programjaival és más kutatóműhelyekkel.
Tarnai Andor (1925–1994) munkássága az irodalomtörténészek több nemzedéke számára meghatározó jelentőségű. A tanácskozás arra törekszik, hogy az általa megalapozott és elindított tudományos kutatási programok, könyvsorozatok és rendezvények (utó)életét áttekintse és újraértékelje.
A tervezett 20 perces előadások összefoglalóit (körülbelül 1000 leütésben) 2024. november 29-ig várják a szervezők a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre.
A konferenciafelhívást és további részleteket tartalmazó első körlevél letölthető.
A BTK Irodalomtudományi Intézet 2024. október 4-én, pénteken tartotta a Martinkó András-díj ünnepélyes átadását. Az 1996-ban Martinkó András (1912–1989) irodalomtörténész emlékére alapított, a legkiemelkedőbb XIX. századi irodalmi témájú tanulmányokat elismerő díjat ebben az évben Owaimer Oliver érdemelte ki a Studia Litteraria 2023/3–4. számában megjelent „Szegény Sándor! Szegény Sándor!”: Petőfi emlékezete Arany János Emlények (1851−1855) című versciklusában című tanulmányával.
A díjátadáson Korompay János, a Martinkó András-díj kuratóriumának titkára mondott bevezetőt. Az oklevelet és a Gulácsy-Horváth Zsolt szobrászművész által készített emlékplakettet – laudációját követően – Szörényi László, a kuratórium elnöke adta át.
A meghívó, a díjazott tanulmány és Owaimer Oliver beszéde letölthető.
A Mészöly Miklós-díj kitüntetettjeit bemutató sorozatban portréfilm készült Szolláth Dávidról, aki a díjat 2021-ben nyerte el.
Szolláth Dávid, a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársa, a Jelenkor Kiadó Mészöly-életműkiadásának sorozatszerkesztője a Mészöly-centenárium évében, a XVIII. Mészöly Miklós Emléknapon vette át a díjat Mészöly Miklós című monográfiájáért, amely alapos elemzést nyújt az író műveiről és irányváltó pályaszakaszairól, körültekintően vizsgálja történeti és világirodalmi kontextushoz való kapcsolódásukat, és a mészölyi hagyománynak a kortárs magyar irodalmi folyamatokra, szerzőkre gyakorolt hatását is igazolja.
A portréfilm a szekszárdi Illyés Gyula könyvtár YouTube-csatornáján látható.
A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán működő ANIMALIA Kutatóközpont 2024. október 11–12-én Szegeden rendezi meg éves szimpóziumát Állatszimbolika – vizuális és verbális interakciók az európai kultúrtörténetben címmel.
A konferencián Molnár Annamária, a BTK Irodalomtudományi Intézet tudományos munkatársa, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport tagja Egy paradox bolhadicséret margójára – Celio Calcagnini Pullicis encomionja című előadásával vesz részt.
Helyszín: MTA TABT Szegedi Akadémiai Bizottság Székháza
(6720 Szeged, Somogyi u.7.)
A konferencia programja és az előadások összefoglalói letölthetők.
2024. október 11-én 17:00 órakor a Petőfi Irodalmi Múzeum Ady Emlékmúzeumában „Már minden utam elhagyott”. Út, utazás, kiútkeresés Ady Endre életművében címmel tart előadást Boka László, a BTK Irodalomtudományi Intézet Modern magyar irodalmi osztályának munkatársa.
Az előadás a „belső” és a „külső” (valós) út, az utazás, a keresés és kiútkeresés felől közelítve tárja fel az Ady Endre költészetét, alkotómunkáját meghatározó kételyeket és félelmeket, és a kettősséget is magában hordozó szempontok bevonásával teszi érzékletessé az emberi tényezőt az életmű kontextusában.
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet XVIII. századi osztálya 2024. október 15-én 16:30 órakor vitaülést rendez, amelyen Cenzori jelentések Kónyi János fordításairólcímmel Lengyel Réka tart előadást.
Az előadás középpontjában két cenzori jelentés elemzése áll, amit a megbírált művek keletkezéstörténetére és a fordítások alapjául szolgáló eredeti munkákra vonatkozó adatok egészítenek ki.
A meghívó letölthető.
Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, I. emeleti tanácsterem
(1118 Budapest, Ménesi út 11–13)
A párizsi magyar nagykövetség rezidenciáján rendezik meg 2024. október 15-én 18:00 órától a Gara László emlékezete című kétnyelvű kötet bemutatóját Tüskés Anna, a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársa, a bevezető tanulmány szerzője részvételével.
A kötetben először jelenik meg magyar fordításban a Hommage des poètes français aux poètes hongrois című, Gara László által 1957-ben szerkesztett és kiadott antológia, amelyben huszonnégy francia költő tisztelgett írásával a magyar költőtársak és a forradalmi magyar nép előtt.
A BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya 2024. október 15-én 15:00 órakor könyvbemutatót rendez, amelyen Zsupán Edina Laudatio principis. A wolfenbütteli corvinák című kötetéről Békés Enikő, Bene Sándor és Mikó Árpád, valamint moderátorként a kötet szerkesztője, Bartók István beszélget a szerzővel.
A monográfia célja, hogy nyolc hiteles corvina részletes feltárásából kiindulva lehetséges modellt kínáljon a Corvina könyvtárra vonatkozó kora újkori források érvényes megközelítéséhez.
Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, Klaniczay terem
(1118 Budapest, Ménesi út 11–13, 1. emelet)
Korábbi cikkeink megtalálhatók a Hírarchívumban.
Texts, languages and communities [konferencia] H, okt. 7. 09:00 – P, okt. 11. 15:00 |
Út, utazás, kiútkeresés Ady Endre életművében [előadás] P, okt. 11. |
Állatszimbolika – vizuális és verbális interakciók az európai kultúrtörténetben [szimpózium] P, okt. 11. 10:00 – Szo, okt. 12. 13:00 |
Laudatio principis. A wolfenbütteli corvinák [könyvbemutató] K, okt. 15. 15:00 |
Cenzori jelentések Kónyi János fordításairól [előadás] K, okt. 15. 16:30 |
Gara László emlékezete [könyvbemutató] K, okt. 15. 18:00 |
Vidék és főváros viszonya az irodalmi modernségben [beszélgetés] Sze, okt. 16. 16:00 |
Klimo György könyvgyűjteménye [konferencia] Cs, okt. 17. |
Herczeg Ferenc a kánonban és a középiskolában Cs, okt. 17. 10:00 – P, okt. 18. 13:00 |
Romania contexta 4: Eredità e trasmissione nelle lingue e letterature romanze [konferencia] P, okt. 18. Szo, okt. 19. |