Az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet Modern Magyar Irodalmi Osztályán 2015-ben alapított Erdődy Edit-díjat 2023-ban Farkas Zsolt nyerte el Pozíciók és kompozíciók című tanulmánykötetéért (K.E.R.T. Kiadó, Budapest, 2022).
Az Erdődy Edit születésnapja alkalmából odaítélt díj ünnepélyes átadásán, 2023. február 7-én 14:00 órakor a BTK Irodalomtudományi Intézet I. emeleti tanácstermében Deczki Sarolta mond laudációt.
A BTK Irodalomtudományi Intézetben a Klaniczay Tibor-emlékév nyitányaként 2023. január 24-én tartott kerekasztal-beszélgetés után Klaniczay Péter az Irodalomtudományi Intézet Eötvös Könyvtárának ajándékozta édesapja könyvgyűjteményének egy kalandos utat bejárt darabját, Czvittinger Dávid 1711-ben megjelent Specimen Hungariae literatae című kötetét.
A Kijárat Kiadó gondozásában 2022-ben jelent meg a BTK Irodalomtudományi Intézet Modern magyar irodalmi osztályának tudományos munkatársa, Virágh András kötete, A háló és az olló. Cholnoky László írásstratégiái és publikálási gyakorlata (1900–1929) című monográfia. A kiadó 2023. február 6-án 18:00 órától kettős könyvbemutatót rendez a Kelet Kávézó és Galériában, ahol a beszélgetés másik tárgya Vörös István Árnyékvers és irónia című esszékötete lesz.
Virágh András könyvéből az olvasó nemcsak Cholnoky Lászlóról kap képet, hanem rajta keresztül a 20. század első harmadának karrierépítési lehetőségeiről is, amelyeket a korszak időközben már kanonikussá vált szerzői szintén kihasználtak. A kötet új szempontokat és érdekes perspektívát kínál a szakemberek és az akkori irodalmi élet színfalai mögé bepillantást nyerni kívánó olvasók számára egyaránt.
A Helikon Irodalom- és Kultúratudományi Szemle 2023. február 8-án 18:00 órától tartja Transzkulturális emlékezetkutatás című (2022/3.) számának bemutatóját a Kelet Kávézó és Galériában.
A beszélgetés résztvevői:
Jablonczay Tímea (a szám szerkesztője)
Magdalena Roguska-Németh, Vilmos Eszter, Agárdi Izabella, Kisantal Tamás (szerzők)
Moderátor: Földes Györgyi (főszerkesztő)
A Helikon Transzkulturális emlékezetkutatás című száma a kutatási mezőben az utóbbi évtizedben végbement paradigmatikus változások elméleti keretrendszerét és irányait tekinti át, a többirányú emlékezet fogalmait kidolgozó teoretikusok egy-egy tanulmányát fordításban adja közre, valamint az elméletekhez kapcsolódó magyar kutatásokból ad ízelőt.
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet Digitális módszerek az irodalomtudomány támogatására című mesterkurzusán 2023. január 31-én A kritikai kiadás mediális összetettségének tapasztalatai – Móricz Zsigmond levelezésének (1892–1913) verziókövetése és online publikálási környezete a Digitális Bölcsészeti Platformon címmel Cséve Anna, a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársa tartott előadást.
A Magyar Dantisztikai Társulat és a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet 2023. január 27-én könyvbemutatót rendezett a Nyitott Műhelyben.
Az Alvilágjárások és pokolbeli büntetések. Dante Komédiájának antik és középkori forrásai című kötet szerzője Draskóczy Eszter, az intézet Reneszánsz osztályának munkatársa. A könyvet Kelemen János, Pataki Elvira és Pesthy Monika mutatta be. A beszélgetést Ertl Péter vezette.
A könyvbemutatóról készült, képekkel illusztrált részletes beszámoló letölthető.
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya a régi magyar irodalomtörténeti oktató- és kutatóhelyekkel közösen 2023. január 31-én vitaülést rendezett, ahol A karthauzi rend Szűz Mária-tiszteletének megjelenítése Andreas Pannonius Énekek éneke-kommentárjában címmel Bíró Csilla, a Magyarságkutató Intézet Eszmetörténeti Kutatóközpontjának tudományos munkatársa tartott előadást.
A meghívó letölthető.
Korábbi cikkeink megtalálhatók a Hírarchívumban.
Monográfia Cholnoky Lászlóról [könyvbemurtató] H, febr. 6. 18:00 |
Az Erdődy Edit-díj átadása K, febr. 7. 14:00 |
Transzkulturális emlékezetkutatás – Helikon-lapszámbemutató Sze, febr. 8. 18:00 |