Az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport és a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya 2025. április 15-én rendezte meg Textológiai-filológiai műhely című sorozata negyedik eseményét, amelyen Balogh Piroska és Szilágyi Márton tartott előadást. 

szerdahelyi petofi textologia


Az előadások Petőfi Sándor műveinek már lezárult, valamint Szerdahely György Alajos, az első magyarországi esztétikaprofesszor életművének folyamatban levő kritikai kiadását, a munkafolyamatokban felmerülő textológiai és filológiai kérdéseket ismertették BTK Irodalomtudományi Intézet Klaniczay termében.

A meghívó letölthető.

Balogh Piroska Filológiai tanulságok Szerdahely György Alajos életművének kiadása kapcsán című előadásában az utóbbi években felmerült, jelenleg is megoldásra váró textológiai problémákat és filológiai dilemmákat ismertette, amelyek Szerdahely György Alajos, az első magyarországi esztétikaprofesszor műveinek kiadása során fogalmazódtak meg. Szerdahely elméleti esztétikai műveinek kiadása lezárult, életművének közzététele latin nyelvű verseivel és szónoklataival folytatódik a Neolatin Költők Tára projekt keretében. Az előadás részben még nyitott textológiai kérdéseket is tárgyalt, kitekintve a hálózati kiadás kontextusára, a tudós költészet egyedi értelmezésére, valamint az egyetemi szónoklatok sajátosságainak filológiai hátterére.

Szilágyi Márton A Petőfi-kritikai lezárása után: tapasztalatok és tanulságok című előadása a 2024-ben utolsó kötetéhez érkezett Petőfi kritikai kiadás elkészítése során szerzett tapasztalatokat összegezte. Többek között azokat a kérdéseket járta körül, amelyek Kerényi Ferenc 2008-as halálát követően fogalmazódtak meg a szövegkiadás további munkálatai és irányelvei kapcsán. Ilyen dilemmák például, hogy mennyire kell ragaszkodnia egy újabb sajtó alá rendezőnek a sorozat fél évszázada lefektetett elveihez (különösen, ha azokkal nem mindenben ért egyet); mennyire kell tiszteletben tartani a jegyzetek szövegét; mennyire kell a kötetnek emlékművé válnia és tisztelegnie Kerényi Ferenc textológiai munkássága előtt: mi a feladat, ha felmerül a hiánypótlás vagy újrakezdés kérdése.