A Padovai Egyetem Nyelvi és Irodalmi Tanszékén tart vendégelőadást 2025. május 12-én 14:30 órakor Le malattie nella Commedia dantesca e nella teologia medievale [Betegségek Dante Komédiájában és a betegség teológiája] címmel Draskóczy Eszter, a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának munkatársa, a Középkori és kora-újkori látomásirodalom és jelenléte a Magyar Királyság irodalmában (1350–1650) kutatócsoport vezetője, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport tagja.
Az előadás témája a dante Komédiájában ábrázolt betegségek és középkori megítélésük, különös tekintettel a Pokol XXIX–XXX. énekében büntetésként alkalmazott, illetve hasonlatként használt betegségekre. Ha a leírásokat összevetjük irodalmi előzményeikkel és a kor enciklopédiákban megőrzött tudásanyagával, valamint a betegségek megítéléséről, teológiájáról rendelkezésünkre álló középkori forrásokkal, közelebb kerülhetünk a betegségek dantei felfogásához és felfejthetjük az egyes esetekben az ellenbüntetés értelmét.
A meghívó és az előadás összefoglalója letölthető
Helyszín:
Università di Padova, Dipartimento di Studi Linguistici e Letterari
(Padova, via S. Elisabetta Vendramini, 13.)
A Magyar Tudományos Akadémia 200. évfordulója alkalmából az akadémia történetét feldolgozó cikksorozat indult, amelynek keretében Szilágyi Emőke Rita, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport vezetője és Móré Tünde, a kutatócsoport posztdoktor kutatója a nemzeti akadémiák előzményeit tekinti át az Akadémiai mozgalmak és humanista tudós társaságok a kora újkorban című írásban.
A ma ismert nemzeti akadémiáknak jóval korábbi előzményei is léteztek Európában, amelyek a reneszánsz idején kezdtek szűk körű, kötetlenül működő csoportokból intézményekké alakulni, és jelentős szerepet játszottak abban, hogy a tudományos művekben a latint egyre inkább felválthatta az anyanyelv.
A BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársai a Vitéz János vagy Báthory Miklós személyéhez kötődő tudós összejövetelektől kezdve a Sodalitas Litteraria Danubianán keresztül egészen „Radéczy hársfájáig” mutatják be a Magyar Királyság területén formálódó akadémiai mozgalmakat.
A sorozat első írása az MTA honlapján olvasható.
Az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport és a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya 2025. április 15-én rendezte meg Textológiai-filológiai műhely című sorozata negyedik eseményét, amelyen Balogh Piroska és Szilágyi Márton tartott előadást.
Az előadások Petőfi Sándor műveinek már lezárult, valamint Szerdahely György Alajos, az első magyarországi esztétikaprofesszor életművének folyamatban levő kritikai kiadását, a munkafolyamatokban felmerülő textológiai és filológiai kérdéseket ismertették BTK Irodalomtudományi Intézet Klaniczay termében.
A meghívó letölthető.
A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Olasz Nyelvi és Irodalmi Tanszékének szervezésében, a Budapesti Olasz Kultúrintézet támogatásával 2024. november 7–9-én Szegeden rendezték meg a „La sfida alla parola” című nemzetközi konferenciát Francesco Petrarca halálának 650. évfordulója alkalmából, amelyen az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport tagjai közül Draskóczy Eszter és Molnár Annamária előadóként vett részt.
A konferencia programja és az előadások összefoglalói letölthetők.
Az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport és a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya 2024. november 5-én 15:00 órakor a Kiss József-díj átadóünnepségének keretében tartja műhelysorozata, a Textológiai-filológiai műhely harmadik, őszi alkalmát. A program első felében az elmúlt tizenegy év díjazottjai kerekasztal-beszélgetést folytatnak a díj munkásságukban betöltött helyéről és folyamatban levő projektjeik filológiai kihívásairól, módszertani kérdéseiről. 16:00 órától, a díj átadása után a 2024-ben díjazottak, Kovács Zsuzsa, Orbán Áron és Szabó Ádám A kiadás története és felhasználási lehetőségei címmel tartanak előadást.
A meghívó letölthető.
A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán működő ANIMALIA Kutatóközpont 2024. október 11–12-én Szegeden rendezte meg éves szimpóziumát Állatszimbolika – vizuális és verbális interakciók az európai kultúrtörténetben címmel.
A Szegedi Akadémiai Bizottság Székházában tartott konferencián Molnár Annamária, a BTK Irodalomtudományi Intézet tudományos munkatársa, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport tagja Egy paradox bolhadicséret margójára – Celio Calcagnini Pullicis encomionja című előadásával vett részt.
A konferencia programja és az előadások összefoglalói letölthetők.
A Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület és a Magyar Nemzeti Múzeum Vay Ádám Muzeális Gyűjteménye 2024. október 3–5-én Család(i)történetek: Valóságábrázolás és/vagy mítoszteremtés a családi és egyéni identitás megformálásában címmel konferenciát rendezett Vaján, amelyen Draskóczy Eszter, a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának munkatársa, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport társult kutatója Családi találkozások a túlvilágon címmel tartott előadást.
A Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Klasszikus Magyar Irodalomtörténeti és Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszéke „Ha ez itt a vég, hát az nagyon derék” vagy „It's the end of the world as we know it” címmel 2024. május 31–június 1-én konferenciát rendezett, amelyen Draskóczy Eszter, a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának munkatársa, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport társult kutatója Kalandozások az életen túl. (Gondolatok Guido Morselli: Dissipatio H. G. – Az emberi faj eltűnése és Giorgio Manganelli: Feljegyzéseim a pokolból című kisregényeiről) című előadásával vett részt.
Helyszín: PTE BTK Kari Tanácsterem (7624 Pécs, Ifjúság útja 6.)
A konferencia programja letölthető.
1. oldal / 4