A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán működő ANIMALIA Kutatóközpont 2024. október 11–12-én Szegeden rendezte meg éves szimpóziumát Állatszimbolika – vizuális és verbális interakciók az európai kultúrtörténetben címmel.
A Szegedi Akadémiai Bizottság Székházában tartott konferencián Molnár Annamária, a BTK Irodalomtudományi Intézet tudományos munkatársa, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport tagja Egy paradox bolhadicséret margójára – Celio Calcagnini Pullicis encomionja című előadásával vett részt.
A konferencia programja és az előadások összefoglalói letölthetők.
Az előadás Celio Calcagnini (1479–1541) ferrarai humanista Szalkai László váci püspöknek ajánlott Pullicis encomion (A bolha dicsérete) című munkáját középpontba állítva vizsgálta a bolha alakjának irodalmi jelenlétét az antikvitástól Calcagnini műfaji és tematikai szempontból meghatározó szerepén át a téma későbbi korokban való továbbéléséig. Szó esett továbbá a paradox enkómion legfontosabb, az antikvitás irodalmáig visszavezethető műfajtörténeti sajátosságairól és jelentőségéről, valamint a téma néhány egyéb humanista feldolgozásáról is. Emellett a Pullicis encomion pontosabb műfaji besorolása céljából az előadás meghatározta Calcagnini írásának helyét a szerző komolyabb hangvételű, morális munkákat is igen nagy számban tartalmazó, műfaji tekintetben sokszínű életművének kontextusában.