Sztemmák. Kéziratok és nyomtatványok a 16. századi magyar protestáns költészetben címmel, az MTA BTK Lendület‒Hosszú Reformáció Kelet-Európában és Erdélyben (1500‒1800) Kutatócsoport támogatásával, a BTK Irodalomtudományi Intézet kiadásában jelent meg Pap Balázs monográfiája.
A kötet szerzője Pap Balázs, a Pécsi Tudományegyetem Klasszikus Irodalomtörténeti és Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszékének adjunktusa, lektora Balázs Mihály, a Szegedi Tudományegyetem professor emeritusa.
Vana ludor imagine. Az imagináció kora újkori kontextusai címmel, az MTA BTK Lendület‒Hosszú Reformáció Kelet-Európában és Erdélyben (1500‒1800) kutatócsoport támogatásával, a BTK Irodalomtudományi Intézet kiadásában jelent meg az Irodalomtörténeti Füzetek 187. kötete.
A kötet szerzője Tasi Réka irodalomtörténész, a Miskolci Egyetem Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetének tanszékvezető egyetemi docense, szerkesztője Fórizs Gergely, a XVIII. századi osztály tudományos főmunkatársa, lektora Kecskeméti Gábor a BTK Irodalomtudományi Intézet igazgatója.
A hosszú reformáció jegyében. Vallási perzekúció és tanúságtétel a református irodalmi hagyományban a gyászévtizedtől 1800-ig címmel a BTK Irodalomtudományi Intézet kiadásában megjelent a Humanizmus és Reformáció sorozat 41. kötete.
A kötet szerzője Tóth Zsombor irodalomtörténész, a BTK Irodalomtudományi Intézet tudományos főmunkatársa, az MTA BTK Lendület– Hosszú Reformáció Kelet-Európában és Erdélyben (1500–1800) kutatócsoport vezető kutatója, szerkesztője Bartók István, a Reneszánsz osztály tudományos tanácsadója, lektora Fazakas Gergely Tamás, a Debreceni Egyetem habilitált egyetemi docense, a sorozat szerkesztője Kecskeméti Gábor, a BTK Irodalomtudományi Intézet igazgatója.
A kötet tartalomjegyzéke letölthető.
A Hosszú Reformáció Kelet-Európában (1500–1800) Kutatócsoport és nemzetközi partnerei – az Institut für deutsche Kultur und Geschichte Südosteuropas, a De Gruyter Kiadó, a Die Beauftrage der Bundesregierung für Kultur und Medien, a Fritz Thyssen Stiftung – az Evangélikus Hittudományi Egyetemmel közösen rendeztek tudományos konferenciát Looking Beyond the Paradigm: Reformation and Religious Diversity across Borders and Cultures in Central and Southeastern Europe [A paradigmán túl: határokon és kultúrákon átívelő vallási sokféleség a közép- és délkelet-európai reformációban] címmel az Evangélikus Hittudományi Egyetemen 2023. június 8–10. között, amelyen a BTK Irodalomtudományi Intézet két kutatója, Papp Ingrid és Tóth Zsombor is előadást tartott.
2023. június 1-én 15:00 órától Simon Burton, az Edinburgh-i Egyetem oktatója Christian Philosophy in the Long Reformation [Keresztény filozófia a hosszú reformáció ideje alatt] című előadásával folytatódott a Klaniczay Tibor emlékére indított sorozat (Tibor Klaniczay Memorial Lecture Series), a Hosszú Reformáció Kelet-Európában (1500–1800) Lendület Kutatócsoport szervezésében.
Az előadó kutatásainak középpontjában a hosszú reformáció állt, különös tekintettel a középkori és a protestáns teológia kapcsolatára, valamint a keresztény platonizmus és miszticizmus jelenségére.
Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, I. emeleti tanácsterem
(1118 Budapest, Ménesi út 11–13.)
A meghívó letölthető.
Az MTA BTK Lendület Hosszú reformáció Kelet-Európában (1500–1800) Kutatócsoport a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézetével közösen Klaniczay Tibor irodalomtörténeti univerzuma címmel 2023. március 20‒24. között négynapos mesterkurzust rendezett Budapesten.
Az idei rendezvény középpontjában Klaniczay Tibor munkássága állt, hiszen 2023-ban emlékezünk születésének 100. évfordulójára – a mesterkurzus tehát a Klaniczay Tibor-emlékév részét is képezte: az előadók áttekintették, illetve a kortárs irodalomtörténet szempontjait érvényesítve helyezték új kontextusba kutatási témáit és az általa vizsgált kérdéseket.
Az Evangélikus lelkészek Magyarországon életrajzi adattár újabb kötettel gyarapodott. Csepregi Zoltán a Nyugat-Magyarországhoz kapcsolható evangélikus lelkészek életpályáját tette közzé az 1681 utáni anyagot feldolgozó harmadik sorozat első kötetében A soproni országgyűléstől (1681) a korai újkor végéig (1800) III/1: Nyugat-Magyarország (a dunántúli egyházkerület) címmel.
legutóbbi kiadvány és az adattár korábbi kötetei letölthetők.
AAz MTA BTK Hosszú Reformáció Lendület Kutatócsoport a Centre for Reformation Studies és a BTK Irodalomtudományi Intézet közreműködésével 2023. január 24-én kerekasztal-beszélgetést tartott az Irodalomtudományi Intézetben Revideált Klaniczay? „A textológiai munka problémái” című szöveg újraolvasása. A textológiai bizottságtól a digitális szövegkiadásokig címmel.
1. oldal / 6