A Neolatin Költők Tára sorozat elindítása
A 18–19. századi magyarországi latin nyelvű irodalom feltárása
A 2023-ban indult Neolatin Költők Tára című projekt célja a kevésbé ismert 18–19. századi magyarországi latin nyelvű költészet átfogó feltárása, tanulmányozása és kiadása a Régi Magyar Költők Tára új alsorozatában.
A projekt fő célja alapkutatások elvégzésének ösztönzése és latin–magyar–angol nyelvű, online és nyomtatott kritikai szövegkiadások elkészítése a 18–19. századi magyarországi neolatin költészet köréből. A magyar irodalomtörténet nem a magyar nyelvű irodalmi szövegek története, eminens részét képezik az európai viszonylatban is erősen latinizált régi magyarországi irodalmi kultúrának a maguk idejében külföldön is ünnepelt, mára a nemzeti emlékezetből teljességgel kihullott szövegei is. Ezek átfogó feltárása, közzététele és tanulmányozása elengedhetetlen részét képezi a magyar irodalom történetének megismerését célzó kutatásoknak.
Hírek
A projekt fő célja alapkutatások elvégzésének ösztönzése és latin–magyar–angol nyelvű, online és nyomtatott kritikai szövegkiadások elkészítése a 18–19. századi magyarországi neolatin költészet köréből. A kutatás résztvevői a műhelynapon beszámoltak a vállalkozás keretében folyó munkáról.
A műhelynap programja és az előadások összefoglalói letölthetők.
A latin egyetemi szónoklatok retorikai sajátságairól, műfajtörténetéről, aktualitásáról rendeztek nemzetközi konferenciát Amiens-ben L’éloquence académique en Europe de l’Humanisme aux Lumières XV–XVIIIE siècle [Az akadémiai ékesszólás Európában a humanizmustól a felvilágosodásig, 15–18. század] címmel.
A konferencián Balogh Piroska, a BTK Irodalomtudományi Intézet XVIII. századi osztályának munkatársa Modern problems in traditional form. Late 18th century versions of the Latin university oration at the Royal Hungarian University [Modern problémák hagyományos formában. 18. század végi latin nyelvű egyetemi beszédek a Királyi Magyar Egyetemen] című előadásával vett részt, amelyben a 18–19. századból fennmaradt latin szónoklatok főbb típusait, sajátságait és azok változásait mutatta be.
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont honlapjának Ismerettár rovatában A magyarországi neolatin szövegkiadás múltja és jelene címmel megjelent Békés Enikő összefoglaló írása a Bibliotheca Scriptorum Medii Recentisque Aevorum sorozat történetéről.
Európa egyik legrégebbi, neolatin művek kritikai kiadását közlő sorozatát az Irodalomtudományi Intézet jelenteti meg, ma már a Reciti Kiadó gondozásában. A sorozat célja elsősorban a középkori és kora újkori magyarországi és magyar vonatkozású latin nyelvű irodalom emlékeinek hozzáférhetővé tétele a tudományos kutatás számára.
A BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársainak jelenlegi, a neolatin irodalommal kapcsolatos alapkutatásai közé tartozik a 2023-ban indult „Humanista Kánonok és Identitások” Lendület Kutatócsoport egyik fő célkitűzése, egy angol nyelvű tanulmánykötet megjelentetése a magyarországi neolatin irodalom történetéről, valamint a szintén 2023-ban indult Neolatin Költők Tára című projekt, amelynek célja a kevésbé ismert 18. századi magyarországi latin nyelvű költészet átfogó feltárása, tanulmányozása és kiadása a Régi Magyar Költők Tára új alsorozatában.