A latin egyetemi szónoklatok retorikai sajátságairól, műfajtörténetéről, aktualitásáról rendeztek nemzetközi konferenciát Amiens-ben L’éloquence académique en Europe de l’Humanisme aux Lumières XV–XVIIIE siècle [Az akadémiai ékesszólás Európában a humanizmustól a felvilágosodásig, 15–18. század] címmel.
A konferencián Balogh Piroska, a BTK Irodalomtudományi Intézet XVIII. századi osztályának munkatársa Modern problems in traditional form. Late 18th century versions of the Latin university oration at the Royal Hungarian University [Modern problémák hagyományos formában. 18. század végi latin nyelvű egyetemi beszédek a Királyi Magyar Egyetemen] című előadásával vett részt, amelyben a 18–19. századból fennmaradt latin szónoklatok főbb típusait, sajátságait és azok változásait mutatta be.
A konferencia programja letölthető.
A latin nyelv hosszú életű magyarországi használata lehetővé teszi annak megfigyelését, hogy a latin nyelvű humanista egyetemi retorika formái és stratégiái hogyan alakultak át a gyökeres változások hatására. Az átalakulás során egyfelől nem tűntek el a tradicionális formák a tudásreprezentáló, kollektív, ünnepi és reprezentatív személyeket bemutató beszédfunkciók tekintetében. Másfelől a késői latin szónoklatok sikeresen integráltak új retorikai intenciókat, hangsúly- és értékváltásokat. Az integráció hatására pedig olyan új formák keletkeztek, mint a modern tudományok jelentőségét közvetítő prolusio, az egyetemi közösség történeti identitását erősítő évfordulós beszéd és az emlékbeszéd.
Az Université de Picardie Jules Verne épületeiben lezajlott konferenciát Lucie Claire (Université de Picardie Jules Verne – UR TrAme – Institut universitaire de France) és Isabella Walser-Bürgler (Department for Classics and Neo-Latin Studies – Universität Innsbruck) szervezte.