Az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet Arany János-gyűjteményének részeként tesszük közzé az Arany János-bibliográfiát. A gyűjtemény tartalmazza Arany műveinek magyar és idegen nyelvű kiadásai, levelezése és a korábbi Arany-bibliográfiák könyvészeti adatait, valamint az Arany János életére, lírai, epikus és értekező életművére, költői nyelvhasználatára, irodalmi működésére és kapcsolataira, a társművészetekhez (zenéhez és a képzőművészethez) fűződő viszonyára, utóéletére és kultuszára, illetve művei fogadtatástörténetére vonatkozó szakirodalom összességét. Az 1970-ig tartó időszak anyagának alapja A magyar irodalomtörténet bibliográfiája című tízkötetes bibliográfia 3., az 1849 és 1905 közötti irodalomtörténeti korszak szakirodalmát összefoglaló kötete.
A gyűjtemény sokrétűen kereshető, egyedi keresőszavak és szakrendi besorolás alapján egyaránt. Erre nézve az Irodalomtudományi Intézet bibliográfiai portáljának keresési útmutatója szolgál eligazítással:
A két gyűjtemény egyesítése és az egyes tételek annotációjának (vagyis tartalmuk rövid összefoglalásának) a befejezése a közeli jövőben várható.
Arany János Összes Művei retrokonverzió
Az Arany János-emlékév során az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet és a DigiPhil (a Petőfi Irodalmi Múzeum és az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet közös szolgáltatása) munkatársai digitalizálták és jelölőnyelvi kódolással dolgozták fel az 1951 és 2015 között tizenkilenc kötetben megjelent című kritikaikiadás-sorozatot.
A retrospektív konverzió során létrehozott jelölőnyelvi átiratok a Text Encoding Initiative (TEI) ajánlása alapján készültek. Az átalakítás során jelentős adatgazdagodás jött létre: a személy- és helyneveket megfeleltették a Koha könyvtári rendszerben tárolt azonosítóknak. A kritikai szövegek hálózati rendszerben történő elrendezése nyomán új, összetett keresési lehetőségek állnak elő:
Az Arany-kéziratok fakszimiléi és az adott kéziratok kritikai kiadás által gondozott szövegei is összekapcsolhatók egymással. (Ez a funkció még további fejlesztés alatt áll.)
Ezek a kiadások képezhetik a jövőben már digitálisan készülő új kiadások alapját, amelyekkel a folyamatos javítás lehetőségét megengedő szövegek jöhetnek létre.
Az egyes kötetek eredeti formájukban PDF-formátumban ugyancsak elérhetők az Irodalomtudományi Intézet Nemzeti klasszikusok kritikai kiadásai portáljáról.
Költemények:
Drámafordítások:
Prózai művek:
Hivatali iratok:
Levelezés:
Arany János műveinek kritikai kiadása a textológiai portálon
Az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet Arany János-gyűjteményének részeként tesszük közzé az 1951 és 2015 között tizenkilenc kötetben megjelent Arany János Összes Művei című kritikaikiadás-sorozat eredeti köteteit. A tudomány- és textológiatörténeti dokumentumként is értékes kötetek fotómásolatai kétrétegű (tehát kereshető szövegű) PDF-formátumban szabadon letölthetők a Nemzeti klasszikusok kritikai kiadásai portálról.
Az Arany János Összes Művei kritikai kiadás itt ismertetett TEI XML alapú feldolgozásai hamarosan egy közös platformon is elérhetők, áttekinthetők lesznek.
Arany János kéziratainak repozitóriuma
Az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK), az MTA Könyvtár és Információs Központ (MTA KIK), valamint a DigiPhil portál együttműködésében készült el Arany János kéziratainak repozitóriuma. Ebben összegyűjtve megtalálhatók a magyarországi (a nagykőrösi Arany János Közérdekű Muzeális Gyűjtemény, OSZK Kézirattár, MTA KIK, Orvostörténeti Intézet és Múzeum, Egyetemi Könyvtár, PIM stb.) és határon túli (pl. a nagyszalontai Arany János Emlékmúzeum) közgyűjteményekben fellelhető, az emlékév során digitalizált kéziratok. A digitalizálás során az Intézet munkatársai könyvtári rendszerben rögzítették a kéziratok metaadatait; az OSZK és az MTA KIK saját könyvtári rendszerükből nyerték ki azokat. A repozitórium keresőfelülete a több helyről érkezett rekordokat egységesen kezeli, lehetővé teszi a metaadatok közötti kifinomult keresést, valamint a mesterkópiákból létrehozott jó minőségű nézőképek böngészését.
Az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet ének részeként tesszük közzé az at. A verstár Arany János költeményeit első megjelenésük helyére és hordozójára tekintettel gyűjti egybe, rendezi és jellemzi. Ilyen egyedi hordozó lehet 1) a kézirat, 2) a szerző életében megjelent, általa gondozott verseskötet, 3) az első kritikai kiadás, 4) időszaki kiadvány vagy antológia, amelyben az adott mű először napvilágot látott, vagy 5) hangzó feldolgozás. Egy menüpont az Arany-verskéziratokat lelőhelyeik alapján is csoportosítja.
Külön érdekessége az Arany-verstárnak, hogy közli az Arany János által gyűjtött és ismert dalok listáját is (Dalgyűjtemény), ennek darabjait műcímek és megjelenési címek szerint is rendezve.
Az Arany-verstár Arany János költői életművének egyik legátfogóbb digitális adatbázisa nem csupán a kutatók, hanem a nagyközönség érdeklődésére is számot tarthat, és mindenki számára elérhető.