Az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport és a BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya új műhelysorozatot indít Textológiai-filológiai műhely címmel, évi kétszeri alkalom (őszi és tavaszi) meghirdetésével.
Az első műhelyalkalmat Kasza Péter és Szilágyi Emőke Rita tartják, Gondolatok az ultima manus elve kapcsán címmel október 24-én 16:00 órakor.
A Textológiai-filológiai műhelyt az a belátás hívta életre, hogy a kritikai kiadások munkálatai során minden korszak kutatója szembesülhet olyan módszertani problémákkal, melyeknek a más, szöveggondozással foglalkozó kutatók körében való megvitatása és feloldása nagyban elősegítené kiadói munkáját. A műhely egyúttal tulajdonképpen újraélesztése egy korábbi hagyománynak: az Irodalomtudományi Intézetben egykor Schultz Judit vezetésével működő Textológiai mesterkurzus programsorozatnak. A kiadásra szánt szöveg nyelvétől és korától független módszertani kérdések, problémák tematizálását tűzzük ki célul, e témakörben várjuk előadók jelentkezését.
Az első problémafelvető műhelyalkalmat Kasza Péter és Szilágyi Emőke Rita tartják, Gondolatok az ultima manus elve kapcsán címmel. A fókuszban ezúttal a kritikai kiadások készítése során a 19. század óta maximaként kezelt ultima manus elve áll, egy esettanulmány keretén belül bemutatva. Verancsics Antal és Oláh Miklós levélváltásának javát Verancsics későbbi leveleskönyvéből ismerjük, mely a szerző saját kezű, sokszor többszörösen átszerkesztett változatokat tartalmazó levélgyűjteménye. Az esettanulmányt bemutató előadást vita követi, melyet előre felkért hozzászólás indít, majd a műhelyfoglalkozáson részt vevő hallgatóság is bekapcsolódik.
Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, I. emeleti tanácsterem (1118 Budapest, Ménesi út 11–13.)
Időpont: 2023. 10. 24. 16:00–18:00