A BTK Irodalomtudományi Intézet és a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete 2025. április 4-én A kőszegi Nagy Füzet: Agota Kristof könyve címmel a BTK Történettudományi Intézet tanácstermében rendezett műhelykonferenciát, amelyen a Modern magyar irodalmi osztály munkatársai közül Deczki Sarolta és Földes Györgyi vett részt előadással.

 a nagy fuzet


A kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete (iASK) tanulmánykötetet jelentet meg Agota Kristof életművéről, amely az intézetben folyó kutatások fontos állomása. A regionalitás eszméje, a kultúrák párbeszéde, a lokalitás és a globalitás közötti viszony vizsgálata szempontjából fontos a kőszegi kötődésű, majd emigrációban élő és alkotó, világszerte sikeres szerző életműve, amelynek minél szélesebb körű, hazai és nemzetközi megismertetését az intézet küldetésének tekinti. A műhelykonferencián a kötet készülő tanulmányait ismertették és vitatták meg a szerzők.

Napjaink irodalom- és kultúratudományos kutatásaiban kiemelt szerepet játszik az emigrációs irodalom, a lokális és a globális viszonyának feltérképezése, a transzkulturalizmus és nemzetek felettiség, a két- és többnyelvűség problémája – és ezek Agota Kristof életművének kutatása során is lényeges szempontokat kínálnak. Az iASK ezért is elkötelezetten ébren tartja a Kőszeghez kapcsolódó író kultuszát. 

Agota Kristof a kortárs világirodalom egyik legkiemelkedőbb szerzője, akinek műveit sok nyelvre lefordították, és életművét számos tanulmányban elemezték az angol, német, francia, olasz szakirodalomban. A magyar recepció azonban még mindig azzal a problémával küzd, hogy a francia nyelven író szerző integrálható-e a magyar irodalomba. A készülő kötet tanulmányai többek között ezzel is fogalkoznak, felhasználva a kortárs irodalomtudomány legújabb eredményeit, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak Agota Kristof mint több kultúrában, nyelvben, identitásban otthonos író műveinek értelmezéséhez.

 



-------------------------------------------------------------

A konferencia programja

10.00 – 10.30

Köszöntés, ismerkedés, a kötet koncepciójának ismertetése, bevezetés (Deczki Sarolta, Kovács Ágnes, Sümegi István)


10.30 – 11.30

I. szekció

Mátay Mónika: Életút határátlépésekkel: Agota Kristof portréja

Deczki Sarolta: Agota Kristof magyar recepciója

Simon Judit: Agota Kristof francia nyelvű recepciója

Földes Györgyi: A Svájci Nemzeti Könyvtár Helvetica Archives kézirattárában található Agota Kristof-hagyaték feldolgozása

 

11.45 – 12.30

II. szekció

Agárdi Izabella: Az én újra-alkotása. Emlékezet, identitás és szöveg a női önéletírásokban

Jablonczay Tímea: Nyelvi határátlépés és affektív kudarc Agota Kristof Mindegy című kötetének elbeszéléseiben

Nagy András: A színre vitt erőszak – Kristóf Ágota drámái (online)

 

13.30 – 14.30

III. szekció

Sümegi István: Szükségből erény – Agota Kristof szükségetikája

Timár Andrea: A szenvtelenség etikája és poétikája – Agota Kristof: A Nagy Füzet

Kovács Ágnes: A bizonytalan elbeszélői pozíció szerepe A Nagy Füzetben

Mosza Diána: Megérintve – Testpercepciók és személyközi viszonyok A Nagy Füzetben