Megjelent az Értelmiségi karriertörténetek, kapcsolathálók, írócsoportosulások – 5. című kötet (Reciti–Partium Kiadó, Budapest–Nagyvárad, 2024.), amely a tavaly júniusban Nagyváradon rendezett tudományos konferencia szerkesztett, válogatott tanulmányait adja közre.  
 
ertelmisegi karriertortenetek5
 
A konferencia tapasztalataival, vitáinak tanulságaival is kiegészített írásokat a tanulmánykötet az értelmiségkutatás és professzionalizáció, a nemzedéki viszonyrendszerek és karriertörténetek, valamint az egyéni hálózatok és kapcsolatrendszerek kérdésköreit magába foglaló három tematikus egységbe rendezve közli.
 
 
A konferenciasorozat szervezői – egyúttal a kötet szerkesztői – Boka László egyetemi docens, a BTK Irodalomtudományi Intézet Modern magyar irodalom osztályának tudományos főmunkatársa, valamint Biró Annamária egyetemi adjunktus, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Magyar Irodalomtudományi Intézetének oktatója. 

Értelmiségi karriertörténetek, kapcsolathálók, írócsoportosulások – 5. (szerk. Biró Annamária és Boka László), Budapest–Nagyvárad: Reciti–Partium Kiadó, 2024. 408.
 
Az értelmiségi karrierek kutatása az irodalom- és művészetszociológia, a társadalomtörténet, illetve a megújuló történettudomány kedvelt témája. A magyar értelmiségtörténet kutatása azonban nem fejlődött önálló tudományággá, és leginkább tematikus részkutatásokban merült fel a különböző karriermodellek feltárásának igénye. Az ezzel összefüggő kapcsolatépítési stratégiákkal leginkább a hálózatkutatás foglalkozott, az írói csoportosulásokkal kapcsolatban is új megközelítésmódot eredményezve. A konferenciasorozat az új források és forrástípusok feltárásának eredményei mellett a jelzett problémákat tematikusan megjelenítő irodalmi művek értelmezési kérdéseivel foglalkozik. 
 
A konferenciasorozatot a BTK Iro­da­lom­tu­do­má­nyi In­té­ze­t és a Par­ti­umi Ke­resz­tény Egye­tem közösen szervezi 2013 óta.
 
korábbi konferenciák anyagából készült kötetek szintén a reciti.hu portálon érhetők el.