A BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya a régi magyar irodalomtörténeti oktató- és kutatóhelyekkel közösen 2025. február 25-én 16:00 órakor vitaülést rendez, amelyen A Drakula-fiak harca, Jacopo Bannisio és a korabeli irodalmi hálózat címmel Nagy Levente tart előadást.

duerer banicevic img007 800

 

Az előadás azt mutatja be, hogy miért érdeklődhetett a humanista művetlséggel rendelkező Jacopo Bannisio, I. Miksa német-római császár titkára 1510-ben egy román vajdaság hétköznapinak számító trónváltása iránt? Ki volt Vlaslo vajda, aki elüldözte Havasalföld trónjáról Vlad vajdát? Miért emlékezett meg Vlad vajda haláláról még Christian Schaeseus is, és hogyan reagált minderre az Athosz-hegyi szerzetes, Gavril protosz, aki 1534-ben Szapolyai János titkárával a reformációról levelezett.

A meghívó letölthető. 

Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, I. emeleti tanácsterem

Egy 1510 elején készült jelentés szerint I. Iszamil iráni sah (1487–1524) a Szafavida-dinasztia alapítója, aki Hatáí néven verseket is írt, betört az Oszmán Birodalomba. Ezzel párhuzamosan Vlaslo vajda elüldözte Havasalföld trónjáról Vlad vajdát. Jóllehet mindenki arra számított, hogy a magyar király Vlad vajda segítségére siet, ez mégsem történt meg. A jelentés a Haus- Hof- und Staatsarchivban maradt fenn Jacopo Bannisio dokumentumai között, és minden bizonnyal Bannisio számára is állították össze. Bannisio (Jakov Baničević, 1466–1532) Korčula (Curzola) szigetéről származott, 1510-ben I. Miksa császár titkára volt. Igazi hálózatépítő és logisztikai nagymester: a korszak legjelesebb humanistáival levelezett, vagy kereste fel őket személyesen (Beatus Rhenanus, Pietro Bembo, Johannes Cuspinianus, Willibald Pirckheimer stb.). Antwerpenben találkozott Albert Dürerrel, aki el is készítette ez alkalommal Bannisio portréját. Erasmusszal a Johannes Pfefferkorn és Johannes Reuchlin közötti, a zsidó könyvek elégetéséről szóló vitáról levelezett. Pirckheimernek a budai könyvtárból Cuspinianus közvetítésével „kölcsönzött” görög kéziratokat.

Az előadó azt mutatja be, hogy miért érdeklődhetett Bannisio 1510-ben egy „jelentéktelen” román vajdaság hétköznapinak számító trónváltása iránt? Ki volt Vlaslo vajda, valamint az elüldözött Vlad vajda, aki Szebenbe menekül, ahol megölik, és a sírfeliratát nem más készíti el, mint Hans Saltzman (Johannes Salius megh. 1530), a pestis elleni első karanténszabályzat kidolgozója. Miért emlékezett meg Vlad vajda haláláról Christian Schaeseus is, és hogyan reagált minderre az Athosz-hegyi szerzetes, Gavril protosz, aki 1534-ben Szapolyai János titkárával a reformációról levelezett.