Vana ludor imagine. Az imagináció kora újkori kontextusai címmel, az MTA BTK Lendület‒Hosszú Reformáció Kelet-Európában és Erdélyben (1500‒1800) kutatócsoport támogatásával, a BTK Irodalomtudományi Intézet kiadásában jelent meg az Irodalomtörténeti Füzetek 187. kötete.
A kötet szerzője Tasi Réka irodalomtörténész, a Miskolci Egyetem Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetének tanszékvezető egyetemi docense, szerkesztője Fórizs Gergely, a XVIII. századi osztály tudományos főmunkatársa, lektora Kecskeméti Gábor a BTK Irodalomtudományi Intézet igazgatója.
A kötet a Reciti Kiadó honlapján elérhető és letölthető.
Jelen kötet a phantasia-imaginatio fogalom 17. századi vonatkozásait és kontextusait rendszerezi, hogy ezzel szembesítve tárhassa fel a korabeli katolikus próza szövegprodukcióját meghatározó teológiai, retorikai vonatkozásokat. A vizsgálatok tanúsága szerint a katolikus barokk próza alapjait meghatározó filozófiai, képteológiai és retorikai diskurzusokat együttesen jellemzi a phantasia-imaginatio fogalmának meglehetősen ambivalens státusa, ugyanakkor a koncepión belüli finom elmozdulások is: az imaginatio mint veszélyes és nehezen uralható képesség többé már nem egyértelműen és nem kizárólag fegyelmezésre és megregulázásra számot tartó erő.
A kutatás legfőbb motivációja az a meggyőződés volt, hogy a litterae és literatura választópontjának, az érzékelés, a lélekfunkciók és különösen az imagináció 18. század-ban megjelenő merőben új felfogásának, megítélésének rendszeres feltárása a kora újkori, tehát még a litterae episztéméjéhez tartozó előzmények részletes feldolgozása nélkül aligha lehetséges.