A 20. század első felében alkotó magyar költők, írók és festők Párizs-élményéről beszélgetett 2025. március 19-én A mi Párizsunk – Párizs és a magyar művészek címmel Tüskés Anna irodalomtörténész, a BTK Irodalomtudományi Intézet Bibliográfiai osztályának tudományos munkatársa és Barki Gergely művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria és a Ferenczy Múzeumi Centrum kurátora a Juhász Anna Irodalmi Szalon 166. rendezvényén.
Tüskés Anna a francia–magyar irodalmi kapcsolatokra irányuló kutatásainak néhány részletét mutatta be, kiemelve a 20. század első felében Párizsban különböző célokból hosszabb-rövidebb időt eltöltő költők, írók, irodalomtörténészek (pl. Dormándi László, Heltai Jenő, Illyés Gyula, Rab Gusztáv, Radnóti Miklós, Zolnai Béla) tevékenységét, valamint a korszakban ott megjelent, kulturális és irodalmi tartalmakat is közlő magyar sajtóorgánumokat.
Czóbel Béla munkásságához kapcsolódó kutatásairól beszámolva Barki Gergely a festő párizsi életmódjáról, barátairól, az ott töltött időszakban szerzett, a magyar festészetre is kiható inspirációkat tükröző újdonságokról, illetve Ady Endréhez és Gertrude Steinhez fűződő viszonyáról adott képet. Felidézte továbbá Galimberti Sándor, Dénes Valéria, Reigl Judit és Hantai Simon párizsi indulását, néhány festményüket, köztük több, még ma is lappangó képet bemutatva.
A Hegyvidéki Kulturális Szalonban rendezett beszélgetéshez kapcsolódva Csemer Boglárka ’Boggie’ francia sanzonokat és saját szerzeményeket adott elő Antal Gábor zongorakíséretével.
---------------------------------
A rendezvényen készült képek és Tüskés Anna előadásának részletei
(Fotók: Csákvári Zsigmond)
https://iti.abtk.hu/hu/osztalyok/bibliografiai-osztaly/1870-magyar-koltok-irok-es-festok-parizsban#sigProIdbb98fb5868