+36 1 279 2760     iti.titkarsag@abtk.hu

iti banner

Eseménynaptár

Középkorképünk rendszerszintű problémái [előadás]
2024. január 30., Kedd, 16:00
Találatok : 180
Létrehozta: Sarankó Márta

A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztálya a régi magyar irodalomtörténeti oktató- és kutatóhelyekkel közösen 2024. január 30-án 16:00 órakor vitaülést rendez, amelyen Középkorképünk rendszerszintű problémái címmel Bartók Zsófia Ágnes tart előadást.

sagi precatio

Az előadás a középkorkutatás átalakuló értelmezési keretét mutatja be, amelyet olyan korábban biztosnak vélt állítások újragondolása jelez, mint a kódexállomány pusztulásának mértéke vagy a többszörös másolás és az apácairodalom kizárólagos szerepe az irodalmi hagyományozódásban.

meghívó letölthető.


Sűrűn találkozunk azzal az állítással, hogy a középkori magyarországi kódexállomány több mint 99%-a elpusztult. A máig fennmaradt szövegekről gyakran olvassuk, hogy többszöri másolás nyomait viselik magukon. Úgy tanultuk, hogy a magyar nyelvű szövegek létrejöttének motorja a kolostori lelkigondozás volt, az anyanyelvű irodalmat a latinul nem tudó apácák szövegigénye hívta életre. A fennmaradt írott emlékek közös tulajdonságának véljük, hogy alig kapcsolódnak az utánuk következő időszak irodalmához. Ezek alapján az a benyomás alakulhat ki, hogy a középkori magyar irodalom hermetikusan elkülönülő egysége irodalomtörténetünknek, olyan korszak, amely egyrészt tematikai egysíkúsággal, másrészt élénk másolói gyakorlattal jellemezhető.

Az utóbbi években egy sor olyan eredmény született, amelyek megingatják ezt a középkorképet. Nyilvánvalóvá vált, hogy az írásbeliség kiterjedtségének megállapítása a Mezey Lászlónál olvasható kódexpusztulási számításnál árnyaltabb modellt igényel. Éles vitahelyzet alakult ki a sokszoros másolatokat feltételező és a szerzőkhöz közeli szövegváltozatokat valószínűsítő kutatók között. Az apácairodalom mellett feltűnt egy új korpusz: az egyházi férfiak sok szempontból ismeretlen és meglepő írásbelisége. Kiderült, hogy két emblematikus emlék, a Halotti beszéd és az Érdy-kódex is a későbbi korok felől vizsgálva mutatja meg valódi irodalomtörténeti jelentőségét. Az előadás célja ennek az átalakulóban levő értelmezési keretnek a bemutatása.

Az előadásról készült felvétel a következő előadás után lesz elérhető ahttps://mtabtk.videotorium.hu portálon.