Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából 2025. február 17–19 között „Voltam szeretve és voltam gyűlölve, mint talán senki más.” Jókai Mór öröksége: a Jókai-hagyaték és a magyar irodalmi hagyomány címmel tudományos és emlékkonferenciát rendez az Országos Széchényi Könyvtár, a BTK Irodalomtudományi Intézet, a Jókai 200 kutatócsoport és a Szegedi Tudományegyetem Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskolája.
A magyar irodalomtörténet talán legtöbbet tárgyalt, elemzett, kutatott és vitatott alakja Jókai Mór, aki nemzetközi viszonylatban is jelentős hatással volt korának meghatározó művészeire. A bicentenáriumi konferencia az általa feldolgozott és alakított szöveghagyomány történeti átörökítésének, a gazdag és terjedelmes életmű megítélésének és az irodalmi hagyaték feldolgozásának kérdéseire keres válaszokat.
A jelentkezéseket a tervezett előadások összefoglalójával 2024. november 30-ig várják a szervezők.
További információk a letölthető konferenciafelhívásban olvashatók.
Aligha találunk az egyetemes magyar irodalomtörténetben olyan regényírót, mint Jókai Mór, aki saját kortársait, itthon és a nemzetköziségben, ilyen mértékben érdekelte, foglalkoztatta volna; akit ennyire komolyan vettek volna korának meghatározó művészei. Ma, születése után kétszáz évvel még mindig heves vitákat, nem ritkán indulatokat is kivált a páratlanul gazdag és terjedelmes életmű.
Jókai összes műveinek összegyűjtése és kiadása máig sem fejeződött be, a kéziratos hagyatékról csak részleges ismeretekkel rendelkezünk. Hasonlóan komoly adósságaink vannak abban, hogy világosan lássuk: miként hasznosította újra, dolgozta fel, alakította át Jókai irodalmi nyelve azt a korábbi magyar szöveghagyományt, amelynek kitűnő ismerője volt; és hogy miként öröklődött tovább az általa megteremtett szöveghagyomány. A bicentenáriumi tanácskozás ezeknek a kérdéseknek a megválaszolására vállalkozik.