A BTK Irodalomtudományi Intézet a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából Mesterséges intelligencia és irodalomtudomány címmel ismeretterjesztő programot szervez 2024. november 26-án 15:00 órától.
A program első részében áttekintő jellegű, a nagyközönségnek szóló előadások hallhatók, ezt követően pedig az elhangzott technikák kipróbálására is lehetőség lesz szakértők segítségével.
A rendezvény a HUN-REN AI4Science MI Nagyköveti Programja közreműködésével valósul meg.
Helyszín: BTK Irodalomtudományi Intézet, Klaniczay terem
(1118 Budapest, Ménesi út 11–13.)
A tervezett előadások:
- Automatikus kézírás-felismerés. Hogyan lehet egy szerző kézzel írt szövegeit digitalizálni, és hogyan működik az automatikus átírás folyamata? Vajon a gépek jobb teljesítményt érnek el, mint a kutatók, és helyesebb átírásra képesek? Az előadáson előkerülnek eredeti kéziratok, és megvizsgáljuk azok kiolvashatóságának kérdését az MI technológiák fényében.
- Innováció és ismétlés drámai művekben, avagy nyelvmodellek használata irodalmi szövegek elemzésében. Hogyan működik egy nyelvmodell és hogyan azonosítja a szavak jelentését? Mit jelent a szóbeágyazás? Az előadás az általános kérdések mellett egy esettanulmányt is bemutat Shakespeare szövegein keresztül – ekkor arra keressük a választ, hogy miként határozható meg algoritmikus eszközökkel, hogy mely szereplők hajlamosak új témákat felvetni egy színműben, és melyek felelősek inkább a korábbiak megismétléséért, ezáltal a diskurzus elmélyítéséért?
- Mesterséges intelligencia mint kutatási asszisztens. Miben segítheti a mesterséges intelligencia a kutatások megtervezését, dokumentációját és strukturálását? Hogyan könnyítheti meg a kutatók életét? Képes az MI pályázatot írni?
A rendezvény tervezett ideje 120 perc, amelynek első felében az előadások hangzanak el, második részének programja pedig a közös kísérletezés.
Az esemény létrehozásában a HUN-REN AI4Science MI Nagyköveti Programja nyújt segítséget.